Ko redzēt un darīt

Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns
Zilaiskalns

Kontakti:

  • Valmieras novads
  • Zilākalna pagasts
  • -
  • GPS 57.5534560,25.2162121

Zilaiskalns

Pievienot maršrutam

127 m augstais kalns ir sena svētvieta un viduslaiku kapsēta. Pie ieejas svētvietā novietots arī senais Upurakmens (Akmens garums ir 90 cm, platums 60 cm un tam ir mākslīgi veidots 42 x 31 cm liels un 11 cm dziļš bļodveida dobums), kurš, reiz nogrūsts no kalna, tagad novietots kalna virsotnē, kur, domājams, arī bijusi tā īstā vieta. Zilaiskalns ir spēcīga svētvieta, kur krustojas četras uguns āderes, āderu krustpunktam apkārt cilvēku izveidoti 14 enerģijas un viens uguns aplis. Zilākalna virsotnē iezīmēts šis spēka vietas centrs, kur ir vislielākā enerģijas plūsma. Spēka vietās cilvēki uzņem pozitīvu enerģiju, raisās jaunas domas, rodas iedvesma. Labiekārtota atpūtas vieta un informatīvie stendi.

2021.gadā projekta ietvaros Zilākalna virsotnē esošajā Imanta kalniņā uzbūvēta skatu platforma ar norobežojošu barjeru un soliņiem, kā arī takas malā, kas ved uz virsotni no Zilākalna ciemata puses, uzstādīts informatīvs stends.
 
Zilākalna ciemats izveidojas 1950.gadu beigās, kad sākās lielā Zilākalna purva kūdras krājumu izpēte. Šajā laikā celtas pirmās barakas kūdras fabrikas “Zilaiskalns” strādniekiem, skola un slimnīca. Dzīvojamās mājas galvenokārt tiek būvētas no 1960. līdz 1980.gadam, kas saglabājušās līdz mūsdienām.

Zilākalna pakājē atrodas Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrs ”ZTornis”, kur apskatāma pastāvīgā ekspozīcija un virtuālā realitāte, kā arī pieejama tūrisma informācija. Centrā iespējams apskatīt vēsturisko ekspozīciju par dabas objektu un svētvietu “Zilaiskalns”, Zilākalna ciematu, industriālā mantojuma objektu - ūdenstorni. Apmeklētājiem iespēja pacelties virs Zilākalna un ielūkoties vēsturiskajā šaursliežu dzelzceļa lokomotīvē ar virtuālās realitātes palīdzību.

Aktīvajā tūrisma sezonā (V-IX) iespējams izbraukt ar Sliežu velosipēdiem "ZRailbikes". Tas ir pārvietošanās līdzeklis pa šaursliežu dzelzceļa atzaru no Zilākalna ciema līdz kūdras purvam. Kopējais brauciena garuma ir ~4km, kurus var pieveikt aptuveni pusstundā.

Tikai 10 minūšu brauciena attālumā no Zilākalna atrodas Dikļi, kur 1864.gada vasarā notika Pirmie latviešu Dziesmu svētki. Kultūras pasākumus nu var baudīt Neikenkalna dabas koncertzālē, savukārt vēstures elpu dod turpat blakus esošā Dikļu pils, kuras varenumu šobrīd iespējams apskatīt no ārpuses. Lieli un mazi aicināti doties uz Vika pasaku parku, kur var apskatīt ne tikai tēlnieku brāļu Rūrānu izgatavotās Vika pasaku varoņu koka figūras, bet pēc pastaigas atpūsties arī labiekārtotā piknika vietā. Bērni var atpūsties blakus esošajā rotaļu laukumā.

Skatīts: 37647