Kultūra un vēsture

Kalndzirnavas
Kalndzirnavas
Kalndzirnavas
Kalndzirnavas
Kalndzirnavas

Kontakti:

Kalndzirnavas

Pievienot maršrutam

Esošās mūra holandiešu tipa vējdzirnavas celtas 1814. gadā. Šis gada skaitlis bijis iekalts vēja rādītājā un uzrakstīts uz dzīvojamās mājas ārdurvīm. Pirmā zināmā dzirnavu restaurācija notikusi 1849. gadā. To veicis vācu meistars Andreas Gustavs Freimanis. Par to bija rakstīts uz dzirnavu sijas, kura tika paglābta 80to gadu pārbūves laikā. Vēlāk būvmeistara Freimaņa mantinieki aizveda vēsturisko sijas fragmentu uz Vāciju. Dzirnavās šobrīd ir uzraksta kopija.
 
1980. gadu vidū toreizējā Burtnieku ciema padome nolēma dzirnavu ēku atjaunot un veidot tajā saietu namu, jeb mednieku pili. Atjaunošana sākās ar pilnīgu iekšējo koka konstrukciju nojaukšanu, jo tās vairs nebija glābjamas. No jauna tika izveidoti pārsegumi, ierīkotas kāpnes, uzlikts jumts. Spārni netika atjaunoti. Šie būvdarbi līdz galam netika pabeigti. Tomēr, ja tie netiktu veikti, pašlaik no dzirnavām būtu saglabājušās tikai mūru drupas. Ap 2000. gadu tika organizēts jumta seguma remonts. 2008. gadā tika nomainīti visi dzirnavu logi un mazās durvis, uz vaļņa izbūvēta marga drošībai un sakārtota elektroapgāde. 2020. gadā veikta pilnīga jumta nomaiņa.
 
2020. gada pavasarī tika nodibināta biedrība "Kalndzirnavas". Tās mērķi ir atjaunot un saglabāt vējdzirnavu ēku kā kultūrainavas elementu, kā arī veidot to kā tikšanās un izziņas kultūrvietu. Pie Dzirnavām izveidota labiekārtota skatu vieta, kā arī informatīvie stendi par dzirnavu vēsturi un apkārt esošo ainavu.

 

Skatīts: 52