Dzīvesprieka akadēmijā "Nu, liela muiža!" tapis mucu muzejs

05.05.2015

Pirms diviem gadiem - 2012. gada rudenī viesojāmies Vaidavas pagasta „Madarās", lai tiktos ar jauno un apņēmības pilno Grantiņu ģimeni, kas ekonomiskās krīzes kulminācijā bija pieņēmuši drosmīgu lēmumu - mainīt savu dzīvi, pārceļoties dzīvot no Garciema uz Kocēnu novadu.

Toreiz sarunā mucu meistars Jānis Grantiņš atklāja savu sapni - kādu dienu šeit, dzīvesprieka akadēmijā „Nu, liela muiža!", izveidot mucu muzeju, un bija vajadzīgi tikai divi gadi, lai sapnis taptu par īstenību. „Vairākkārt savā dzīvē esmu pārliecinājies - ja pie tevis atnāk ideja, tas nozīmē, ka esi gatavs to īstenot", atklāj Jānis, piebilstot, ka šis ir tikai sākums - galvā riņķo vēl vairākas citas idejas par un ap mucām.

Mucu muzeja būvniecība uzsākta pagājušā gada augusta sākumā, īstenojot projektu „SIA „Liela muiža" tūrisma resursu un pakalpojumu dažādošana" Lauku atbalsta dienesta projektu konkursā „Tūrisma aktivitāšu veicināšana". Gada laikā ideja par mucu muzeju ir materializējusies plašā un gaišā ēkā, kurā varēs uzņemt viesus visa gada garumā - kā vasarā, tā arī ziemā.

Lai arī oficiāls muzeja atklāšanas pasākums vēl nav bijis un tas plānots pavasarī, muzejs ir atvērts apmeklētājiem. „Nu, liela muiža!" no 15. augusta līdz 18. oktobrim piedalās Valmieras Tūrisma informācijas centra rīkotajā tūrisma akcijā „Apceļo Valmieras pusi!", kuras ietvaros interesenti aicināti doties vismaz divos no četriem piedāvātajiem tematiskajiem tūrisma maršrutiem, iepazīstot pavisam 17 tūrisma uzņēmumu piedāvājumu Valmierā, Kocēnu, Burtnieku un Beverīnas novados. Piedāvājumā „Kocēnu novada amatu noslēpumi" ir iespēja apmeklēt Vaidavas keramikas ražotni, dzīvesprieka akadēmiju „Nu, liela muiža!", bišu pasauli „Medus kāre" un saimniecību „Silkalni". Kā atklāj dzīvesprieka akadēmijas galvenais „lektors", mucu muzeja piedāvājums veidots tā, lai tas būtu saistošs gan pieaugušajiem, gan bērniem un skolēnu grupām, kas, kā pieredzēts, ar īpašu interesi iesaistās muzeja piedāvātajā radoši amatnieciskajā procesā.

Runājot par nākotnes iecerēm, Jānis Grantiņš atklāj, ka mucu muzeja darbību plānots saistīt ar dažādām latviešu tautas paražām, kas raksturīgas konkrētajā gadalaikā. Piemēram, rudenī - kāpostu skābēšana, citā laikā - sviesta kulšana, gaļas un desu žāvēšana mucās, par ko vecās grāmatās informāciju atradusi Jāņa dzīvesbiedre Anete, aktivitātes jaunlaulātajiem, un, kā jau radoša personība, katrai no šīm aktivitātēm Jānis ir izdomājis tikpat radošu un neparastu nosaukumu un saturu, kas pagaidām vēl paliek noslēpumā tīts.

Jautāts par ikdienas darbiem, Jānis atklāj, ka mucu muzeja izveide ir prasījusi gana daudz laika, līdz ar to jāsteidz izpildīt klientu pasūtījumi - pašlaik aktuālas ir butaforiju mucas, kas tiks izmantotas vairāku sabiedrisko ēku interjera izveidē, piemēram, bāram Igaunijā un Elkor food kafejnīcai Rīgai. Ideja par butaforiju mucu izveidi radās kā atbilde interesentu vēlmei izmantot mucu kā interjera dizaina priekšmetu, taču īstā koka muca ir trīs reizes smagāka un trīs reizes dārgāka, līdz ar to tika rasts risinājums, izgatavošanā izmantojot saplāksni. Paralēli tam norit alus mucu izgatavošana - gan lielās, gan mazās, ko iecienījuši uzņēmumi kā kooperatīvās dāvanas saviem partneriem svētkos. Runājot par aktuālo jautājumu laukos - nodarbinātību, Jānis atklāj, ka darba ir gana daudz, tāpēc uzņēmumā noderētu meistarīga koka amatnieka palīdzība.

Sarunas noslēgumā Jānis optimistiski saka: „Vajag tikai rakt!". Viss ir atkarīgs katra paša - galvenais, strādāt, lai īstenotu savas ieceres, un nemeklēt vainu valdībā vai citos apstākļos.

Lai apmeklētu mucu muzeju dzīvesprieka akadēmijā „Nu, liela muiža!", interesenti aicināti iepriekš pieteikties, zvanot pa tālr. 29268692. Sīkāka informācija par „Nu, liela muiža!" piedāvājumu pieejama internetā - www.muca.lv .

Jānis Grantiņš aicina ikvienu, kuram šķūnītī glabājas kāds senatnīgs darbarīks vai jebkas cits, kas saistīts ar mucu izgatavošanu, sazināties pa iepriekš norādīto tālruņa numuru.

Avots: www.kocenunovads.lv