Ciemošanās piemājas saimniecībā ‘''Vīnkalni''

01.03.2019
''Vīnkalnu’’ saimniece Zanda Žentiņa aicina viesus ciemos uz vienreizēju Livonijas garšu pasākumu ‘’Tālivalža mielests Beverīnā’’.
‘’Vīnkalnos’’ dzīvo spēcīga ģimene, kura izveidojusi “Brīvdabas picu skolu”, katru vasaru rīko bērnu un jauniešu vasaras piedzīvojumu, vada mīlestības rituālus un atjauno senlietas. Žentiņu ģimene izstaro nebeidzamu viesmīlību, ar smaidu un prieku uzņem viesus savā saimniecībā. Katram ģimenē ir savs uzdevums un atbildība, lai kopā veidotu lauku sētu, kurā patīk dzīvot pašiem un viesiem gribās uzkavēties ilgāk. Par godu Livonijas kulinārajam ceļam, saimniece Zanda ir izveidojusi Livonijas garšu pasākumu, kurā ikviens var iejusties Livonijas laikā un nobaudīt gardos ēdienus.
 
“Tālivalža mielests” ir izveidots par godu Tālavas valdniekam Tālivaldim, kura rezidence atradās Beverīnas pilskalnā. Maltīti veido trīs ēdieni, kuru nosaukumos izmantoti senvārdi. Pirmais ēdiens jeb iestiprināšanās saucās „Sausmanis ar staku un čarku” -  Sausa uzkoda, kas sastāv no pelēko zirņu miltu  plācenīša, kam pievienotas kraukšķīgas kņepju sēklas un sarunu atraisīšanai aromātiska degalus glāzīte. Pamatēdiena nosaukums ir „Stultes zostē” - Mīksts cūkgaļas ( teļa vai vistas gaļas, pēc izvēles) stilbs šmorēts rūkteni aromātiskajā pelašķu, ķimeņu, ķiploku garšvielā ar irdenajiem kailgraudu miežiem. Noslēdzot ar saldajām garšām un „Biguzis” vai „Ambrozijs” - Grauzdēta mājās cepta smaržīga rudzu maize ar uzputotu saldo krējumu un svaigām meža vai dārza ogām.  
Maltīte tiek gatavota no vietējiem, Beverīnas novadā iegūtiem labumiem. Tā sastāv no dažādiem produktiem: meža veltēm, dārza devuma, pļavas augiem, zivīm, gaļas un tā, kas tajā laikā ir pieejams.
 
“Tālivalža mielests” tiek baudīts senajos akmens mūros, senlaicīgi iekārtotā vidē. Saimniece Zanda sagaida viesus tērpusies senajā tērpā. Saimniece mielina ciemiņus, stāsta teikas un stāstus par Beverīnas ļaužu dzīvesveidu un ēšanas paradumiem, izmantojot senvārdus. Kad viesi ir pamielojušies ar pamatēdienu, tad laiks nelielai pastaigai - kur acis rāda un senai rotaļai, lai tiktu pie kāruma, kura pasniegšana notiek ar kafijas dzeršanu pēc senām riktēm.
 
Uz “Tālevalža mielestu” jāpiesakās vismaz piecas dienas iepriekš, zvanot saimniecei. Mielasts paredzēts 6 – 16 personām un tā cena ir 20 EUR/pers. Piedāvājums ir spēkā no 1. jūnija – 30. septembrim.
 
Kontakti:
Piemājas saimniecība ‘’Vīnkalni’’
Telefona numurs – 29491187 (Zanda)
Adrese: Vīnkalni, Kauguri, Latvia