Videi draudzīga ikdienas mobilitātes alternatīva Valmierā – droša braukšana ar nomas elektroskrejriteni

30.04.2021

Kopš aprīļa vidus valmieriešiem ikdienas mobilitātes vajadzībām ir pieejami nomas elektroskrejriteņi. Tos piedāvā divi uzņēmumi: Bolt un Charge. Elektroskrejriteņu lietošana ir iespējama, izmantojot mobilo lietotni viedtālrunī atbilstoši skrejriteņa īpašnieka noteiktajai instrukcijai. Elektroskrejriteņi, salīdzinot ar privātajām automašīnām, ir klimatam draudzīgāka pārvietošanās izvēle – braucieni ar tiem nerada siltumnīcefektu izraisošās ogļskābās gāzes emisijas. Taču, braucot ar elektrisko skrejriteni, būtiski ievērot drošas braukšanas principus, lai neradītu apdraudējumu sev un citiem.

 Uzņēmums Bolt piedāvā piecus universālus ieteikumus drošai braukšanai ar skrejriteni:
  1. Ievēro ceļu satiksmes noteikumus un cieni citus
Pārvietojoties ar elektrisko skrejriteni, kā ar jebkuru transportlīdzekli, ir jāievēro ceļu satiksmes noteikumi. Seko norādēm ceļazīmēs, ievēro ātruma ierobežojumus un netraucē kājāmgājējiem. Tāpat, kad vien iespējams, izmanto veloceliņus, ievēro distanci, kā arī neveic straujus un negaidītus manevrus citu transportlīdzekļu vai gājēju tuvumā – šādā veidā jutīsies drošāk gan pats, gan arī citi.
Ņemot vērā skrejriteņu popularitātes pieaugumu, šī gada martā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus, kas Ceļu satiksmes likumā iekļauj regulējumu elektroskrejriteņiem – esi zinošs par jaunākajām aktualitātēm un noteikumiem! Maksimālais atļautais braukšanas ātrums ir 25 km/h, bet nepieciešamības gadījumā, kontrolē braukšanas ātrumu atbilstoši situācijai un satiksmes plūsmas intensitātei. Ļoti būtiski – ir kategoriski aizliegts pārvietoties ar elekroskrejriteni alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē!
  1.  Brauc apzināti un novērtē šķēršļus laicīgi
Braucot ar elektroskrejriteni, nezaudē uzmanību un turies ar abām rokām pie stūres – inženieri veidojuši skrejriteņa dizainu tieši tādu, lai tas būtu stabils un ērts. Ja pieturās tikai ar vienu roku, negaidītā situācijā atgūt skrejriteņa vadāmību būs krietni grūtāk vai pat neiespējami. Maza, šķietami nekaitīga bedre, nepamanīta trotuāra apmale vai kāds cits neuzmanīgs ceļu satiksmes dalībnieks, var radīt situāciju ar nopietnām sekām. Īpaši svarīgi – skrejritenis ir piemērots vienam braucējam, nekādā gadījumā nepārvietojies ar kādu divatā.
  1. Lieto papildu drošības elementus
Būtiski ir sevi nodrošināt pret potenciāli bīstamām situācijām – šobrīd ķiveres un citi ķermeņa aizsargi (ceļiem, elkoņiem, plaukstām) ir kļuvuši plaši pieejami, kvalitatīvi un vizuāli pievilcīgi. Iekļauj aizsarglīdzekļus savā aksesuāru klāstā!
 
 
  1. Nenovērsies no ceļa un klausies, kas notiek apkārt
Pārvietojoties no punkta A uz punktu B, nezaudē uzmanību un nenovērsies no ceļa. Tāpat izvērtē konkrēto ceļa posmu un pielāgo braukšanas ātrumu – elektriskie skrejriteņi, kas ir smagāki nekā parastie skrejriteņi, gravitācijas ietekmē attīsta krietni lielāku ātrumu, braucot lejup no kalna. Skrejriteņi ir aprīkoti ar bremzēm – sāc tās izmantot jau laicīgi, lai nenāktos bremzēt pārāk strauji un pēdējā brīdī.
Pavisam noteikti neturi rokās telefonu un neklausies mūziku – šādi varēsi mērķtiecīgi sekot līdzi notiekošajam uz ielas un izvērtēt apstākļus.
  1. Esi īpaši uzmanīgs sliktos laikapstākļos
Gan automašīnām, gan skrejriteņiem mainīgos laikapstākļos ir sliktāka saķere ar ceļu. Lai gan būtu ieteicams izvēlēties drošu pārvietošanās alternatīvu, ja pēkšņi piedzīvot pamatīgu lietusgāzi, dažreiz braucienu ar skrejriteni nākas turpināt. Ja brauciena laikā sākas negaiss, pēkšņi krītas temperatūra un uz ceļa izveidojas apledojums – esi īpaši piesardzīgs, brauc tikai drošā ātrumā un neaizmirsti ievērot arī pārējos padomus drošam braucienam.
Valmieras pilsētas pašvaldība uzrauga, kā notiek skrejriteņu lietotāju integrēšanās kopējā pilsētas satiksmes plūsmā, aicina izturēties atbildīgi pret skrejriteni kā satiksmes līdzekli un pievērst uzmanību tā rūpīgai novietošanai ietves vai brauktuves malā, lai tas pēc brauciena netraucētu gājējiem un citiem satiksmes dalībniekiem.
Ja, pārvietojoties pa ietvi, nākas sastapties ar ietves vidū traucējoši novietotu skrejriteni, to ir iespējams nedaudz pārbīdīt vai droši pacelt nost, lai skrejritenis netraucētu. Tas radīs nelielu skrejriteņa signalizācijas troksni, taču troksnis drīz pāries.
Informācija par skrejriteņiem Bolt pieejama mājaslapā https://bolt.eu/lv/scooters/.
Informācija par skrejriteņiem Charge pieejama mājaslapā https://www.chargemobility.lv/ un Facebook lapā https://www.facebook.com/charge.valmiera.
 
 Informāciju sagatavoja:
Līga Bieziņa
Valmieras pilsētas pašvaldības
Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas
sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā
Tālr.: 64210682; 26495997