Japānas diena Valmierā

24.jūlijā plkst. 16.00 kino “Gaisma” norisināsies Japānas (Higašikavas pilsētas) “KAMUI NO UTA” (KAMUI DZIESMAS) filmas pirmizrāde kopā ar Japānas delegāciju. Ieeja – bez maksas.

Filma ir balstīta uz patiesu stāstu par Jukie Čiri, kura dzīvoja pirms vairāk nekā 100 gadiem un veica nozīmīgu ieguldījumu Hokaido pirmiedzīvotāju ainu mutvārdu tradīcijas pierakstīšanā. Filma galvenokārt uzņemta Hokaido, ļaujot skatītājam iepazīt un izbaudīt salas brīnišķīgo dabas ainavu.

Ticam, ka, iepazīstinot ar bagātīgo dabu un skarbo sociālo vidi, kurā ainu tauta dzīvoja, arī nākamās paaudzes novērtēs ainu kultūras nozīmīgumu un vērtību. Ceram, ka mums visiem kopā izdosies dot ieguldījumu sabiedrības veidošanā, kurā nepastāv diskriminācijas.

Režisors: Sugawara Hiroshi (Sugavara Hiroši). Lomās: Yoshida Mizuki (Mizuki Jošida), Mochizuki Ayumu (Ajumu Močizuki), Kato Masaya (Masaja Kato), Abe Shinnosuke (Šinnosuke Abe), Shimizu Misa (Misa Šimizu), Anamiya Ryo (Rjo Anamija), Ito Yozaburo (Jozburo Ito), Kato Kenshiro (Kenširo Kato), Shimizu Shin (Šins Šimizu), Kayamoto Ririka (Ririka Kajamoto), Koyanagi Yukimi (Jukimi Kajanagi).

Ainu cilvēki no seniem laikiem par mājām saukuši Hokaido skarbo, bet bagātīgo dabas pasauli un ticējuši, ka dabā ikvienā lietā mājo dievi “kamui”. Aini ir Ziemeļjapānas pirmiedzīvotāji ar unikālu kultūru, kas no 19.gs sākuma līdz 20.gs otrajai pusei tika pakļauti piespiedu asimilācijai. Aini piedzīvoja diskrimināciju un vajāšanu, viņiem tika aizliegts iet medībās un zvejot lašus, tādējādi atņemot galveno iztikas avotu, atņemta zeme un aizliegta ainu valoda. Ainu tautai ir sava unikāla kultūra, tajā skaitā “senās dejas”, kam ir nozīmīga loma sadzīvē un svētkos, spirāļveida un ērkšķveida izšuvumu raksti un koka grebšanas amatniecība.

Jukie Čiri dzimusi 1903.gadā un ir “Ainu Shinyōshū” (“Eposi par ainu dieviem”) autore, pirmo reizi vēsturē pierakstot ainu mutvārdu tradīciju japāņu valodā. Čiri piederēja pie Hokaido pirmiedzīvotājiem ainiem, cīnījās pret diskrimināciju un smagi strādāja, lai saglabātu un nodotu ainu kultūras mantojumu nākamajām paaudzēm. Viņa mūžībā devās vien 19 gadu vecumā. Čiri rakstīšanas stils un grāmatas dvēsele joprojām atstāj iespaidu uz cilvēkiem visā pasaulē.

Higašikavas pilsēta atrodas Hokaido salas vidienē, un tajā dzīvo aptuveni 8,600 iedzīvotāju. Daļu no pilsētas aizņem Daisecuzan nacionālais parks, kas ir lielākais nacionālais parks visā Japānā, un Asahidakes kalns (2,291 m virs jūras līmeņa), kas ir augstākais kalns visā Hokaido. Pilsētas meži un bagātīgie dabas resursi ir augsti iecienīti tūristu vidū.

Filma japāņu valodā ar subtitriem latviešu valodā.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux