“Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi X”

28. un 29. novembrī Valmieras muzejā norisināsies starptautiskā konference “Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi X”. Jubilejas gadā organizētāji piedāvās atskatu uz pieredzēto, atspoguļojot konferences nozīmi jauno vēsturnieku profesionālo prasmju izkopšanā un pētījumu publiskošanā. Ikviens interesents aicināts noklausīties studentu no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Francijas stāstījumus par saviem jaunākajiem pētījumiem.

PROGRAMMA

Interesenti aicināti noklausīties visus lasījumus vai izvēlēties sev interesējošos.

“Idejas par zinātniskajiem lasījumiem pamatā ir iespēja dalībniekiem prezentēt sava pētījuma rezultātus konferencē, kas ir vajadzīga un vērtīga pieredze pētniekam. Turklāt, piedaloties konferencē, pēc tam ir iespēja savu pētījuma rezultātu publicēt anonīmi recenzētā rakstu krājumā. Tādā veidā students (jaunais pētnieks) apgūst prasmi sagatavot un noformēt zinātnisku publikāciju, saņem divu neatkarīgu recenzentu vērtējumu, ieteikumus, komentārus, tā apgūstot vairākus akadēmiskās darbības pamatprincipus. Tā ir radīta platforma studentiem un nesen absolvējušajiem referēt par tēmām, kam, iespējams, speciālas konferences netiks rīkotas, t.i., dalībniekiem ir iespēja runāt par jebkādu ar vēsturi (kultūru, politiku, karu, mākslu u.t.t.) saistītu tēmu, konferenci vadot kādam Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūta vai citas pētniecības institūcijas vēsturniekam,” stāsta Alberts Rokpelnis, Valmieras muzeja Krājuma nodaļas vadītājs, konferences idejas autors.

Šobrīd šāda veida ikgadējas konferences citviet Latvijā nenotiek vai arī notiek augstskolās bez iespējas par pētījumiem dzirdēt plašākai auditorijai. Jāpiemin, ka jau piekto gadu konference ir starptautiska. Pēc katras konferences top rakstu krājums, kas drukātā veidā ir pieejams Valmieras Integrētajā bibliotēkā, Valmieras muzeja lasītavā un Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, bet e-grāmatas formātā – brīvpieejā Latvijas Universitātes repozitorijā un Valmieras muzeja tīmekļvietnē.

Šo gadu laikā vairāki konferences dalībnieki ieguvuši doktora grādu un novērtējuši organizatoru sniegto atbalstu ceļā uz pētnieka profesiju. Tāpat konference daudziem studentiem kļuvusi par nozīmīgu soli pretī pirmo zinātnisko publikāciju izstrādei starpdisciplinārās, ar vēsturi saistītās tēmās. “Dalībnieku atsauksmēs dzirdam, ka konferenci viņi saredz kā iespēju pastāstīt par savu pētījumu, neierobežoti tēmā. Tēmu plašums aicina ikvienu mēģināt pieteikties. Turpretī rīkotājiem tas rada galvassāpes, jo ik gadu līdz pēdējai dienai nezinām, cik būs pieteikumu un kādus tematiski hronoloģiskos rāmjus aptversim. Statistiskās tendences ir pozitīvas – ik gadu ir labs dalībnieku skaits, tādēļ konference rīkota divas dienas un paralēlās sesijās. Vēstures studentu un absolventu skaits pēdējos desmit gados ir krities, bet mūsu konferencē tas pieaug.”

Šogad konferencē referēs 36 jaunie vēsturnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Francijas, lielākoties pievēršoties dažādiem 20. gadsimta Baltijas reģiona, Eiropas un arī Āzijas vēstures aspektiem, tomēr vairāki referenti aplūkos arī aizvēstures, viduslaiku un jauno laiku tematiku. Jaunizstrādāto pētījumu uzmanības fokusā būs dažādi starptautisko attiecību, militārie, valsts pārvaldes un izglītības, kultūras un mākslas, reliģijas, tradīciju, propagandas, jēdzienu interpretācijas un arī pētniecības metožu. Jāpiemin, ka būs iespēja dzirdēt arī divu Valmieras muzeja darbinieku uzstāšanos – Baiba Lūsiņa runās par arheoloģiski atrastiem keramikas priekšmetiem Valmieras pilī. Savukārt Germans Ļebezovs pievērsīsies Valmieras pilsētas attīstībai 19. gadsimtā.

Atklājot konferenci 28. novembrī, tiks atvērts rakstu krājums “Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi: starpdisciplināri pētījumi Latvijas vēsturē IX” (2023), kā arī novatoriskas pieejas vēstures pētniecībā publiskā lekcijā raksturos Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece Dr. philol. Ieva Garda-Rozenberga. Konferences pirmā diena norisināsies angļu valodā, bet otrā – latviešu.

Starptautisko konferenci “Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi X” rīko Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latvijas vēstures institūts un Valmieras muzejs sadarbībā ar Vītauta Dižā Universitāti Kauņā, Lietuvas Vēstures institūtu un Tartu Universitātes Vēstures un arheoloģijas institūtu. Konferenci atbalsta Valsts pētījumu programmas projekts “Latvijas 20.–21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi” (projekta nr. VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003).

Atbalsta Valmiermuižas alus darītava.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux