Apceļo Vīlandes aprinķi Igaunijā

6 iemesli, lai apciemotu Vīlandes apriņķi:

Hanzas pilsēta Vīlande – gleznaina mazpilsēta ielejā, kas paslēpta ezera krastā. Izteiksmīgajā kultūrvidē un romantisko ieliņu miegainajā atmosfērā laiks iegūst pilnīgi jaunu nozīmi. Vīlande atrodas tikai 108 km attālumā no Valmiera.

Vīlandes Folkloras mūzikas festivāls – pasaules līmeņa notikums folkloras mūzikas cienītājiem.

Somā kur plūdi nav dabas stihija, bet gan “piektais gadalaiks”. Senatnīgais dabas ritms, kuram pateicoties reģionā ir attīstījusies savdabīga vienkoču izgatavošanas kultūra, kas iekļauta UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Somā apburošās pārgājienu takas un skatu torņi.

Vertsjerves ezers – Igaunijas lielākā iekšzemes ūdenskrātuve, kur ikvienu gaida gleznaina daba un aizraujošas nodarbes.

Mulgi novads – vēsturiskais linu audzēšanas rajons, kur vēl šodien ir cieņā autentiskā izloksne, tautiskie vīru svārki un savdabīgā pārtikas kultūra.

Olustvere– vislabāk saglabājies Igaunijas muižas komplekss, kur tiek rīkotas darbistabas un izglītojoši pasākumi dažāda vecuma apmeklētājiem.

Viljandi
Skats uz Viljandi pilsētu. Foto: Siim Verner Teder

2023. gada nozīmīgākie pasākumi

Viljandi
Viljandi vecpilsēta. Foto: Silver Tõnisson

Daba un pārgājieni

Somā Nacionālā parka teritorija aizņem vairāk nekā 500 km2, un to klāj meži, purvi, augstie purvi, upes un ezeri. Šis ir viens no Igaunijas lielākajiem dabas parkiem, ko ir vērts apmeklēt jebkurā gadalaikā.

Pateicoties Somā daudzveidīgajai dabai, savdabīgajai iekārto tiltu un vienkoču kultūrai un pieciem gadalaikiem, šo reģionu ir iemīļojuši gan dabas draugi, gan parasti brīvdienu baudītāji. Labākais veids, kā iepazīt Somā, ir to apmeklēt!

Vietējie iedzīvotāji uztver Igaunijas lielāko iekšzemes ūdenskrātuvi – Vertsjeves ezeru – kā jūru. Vertsjerves ezera platība ir lielāka par visu pārējo Igaunijas ezeru kopējo platību. Ezera apkārtnē ir vēsturiski izveidojusies piekrastes kultūra, kas pēdējos gados atdzimst ar jaunu spēku.

Ezera krastā ir izvietojušies zvejnieku ciematiņi un zemnieku saimniecības, ar kuru iemītniekiem var doties zvejā un pēc tam pagatavot gardu maltīti no noķertā loma. Uz ezera tiek rīkotas arī burāšanas apmācības, un šī ir lieliska iespēja iepazīties ar šo nodarbi. Vertsjerves zvejnieku lomus ir ļoti iecienījuši vietējie pavāri. Tādēļ ezermalas un Vīlandes pilsētas restorānos un kafejnīcās var bieži nobaudīt vietējās zivis.

Vertsjerves ezerā galvenokārt tiek zvejoti zuši, zandarti, brekši un līdakas.

Somaa Nacionālsi parks
Viljandi ezers. Foto: Siim Verner Teder

Rajona labākās pārgājienu takas

Viljandi plostu kalni. Foto: Siim Verner Teder

Kulinārie baudījumi

Ar patiesu gandarījumu varam teikt, ka Vīlandes apriņķis piedāvā baudījumu ikvienai gaumei. Ikvienam ir pazīstama Mulgi putra. Papildus tradicionālajai virtuvei ceļotājus te gaida arī jaunas garšas – no kārtīga lauku azaida līdz pat izsmalcinātiem restorāna ēdieniem, piemēram, Vīlandes apriņķa pirmajā Michelin ieteiktajā restorānā “Fellin”.

Starptautiskajā restorānu ceļvedī White Guide 2023. gada ieteikto vietu sarakstā ir iekļauti pieci Vīlandes ēdināšanas uzņēmumi:

  • Kafejnīca “Fellin” – Vīlandes vecpilsētas centrā izveidota kafejnīca, kas apbur ar mājīgu vienkāršību un pacilājošu svētku atmosfēru. 2022. gadā kafejnīca saņēma Michelin Bib Gourmand balvu.
  • Vīlandes mājas kafejnīca – vieta, kur ikviena maltīte kļūst par neaizmirstamu baudījumu. Mājīgu atmosfēru rada relaksējošā mūzika, zaļie augi, industriālais interjers un pārdomāti izvietotie dizaina elementi.
  • Zvejnieku restorāns “Võrtsu Sahver“. Laipni lūgti baudīt Vertsjerves ezera zivju lomu un vietējos gardumus!
  • Restorāns “Ormisson”– Vīlandes “Park Hotell” viesnīcas stilīgais un gaišais restorāns “Ormisson” piedāvā garšu baudījumu, ko sniedz rūpīgi izvēlēti, kvalitatīvi produkti.
  • Villa Maria” – Vīlandes restorāns un kokteiļu bārs “Villa Maria” ir hedonisma pērle, kas izvietojusies Pilskalna pakājē.
Kafejnīca Fellin
Kafejnīca “Fellin”. Foto: Kristjan Kivistik

Kultūra

Vīlande – kultūras mantojuma pērle – kopš 2019. gada ir iekļauta UNESCO amatniecības un tautas mākslas radošo pilsētu sarakstā. Vīlandē atrodas vairākas iestādes, kas nodarbojas ar kultūras mantojuma saglabāšanu, pētīšanu un attīstīšanu Igaunijas mērogā, šeit notiek dažādi starptautiski ar kultūras mantojumu iepazīstinoši pasākumi.

Folkloras mūzikas centrs ir publiska un inovatīva organizācija, kas nodarbojas ar interešu izglītības atbalstīšanu un organizēšanu folkloras mūzikas jomā un folkloras mūzikas koncertu rīkošanu. Folkloras mūzikas centrs darbojas Folkloras mūzikas klētī. Tā ir jauka un mājīga vieta Vīlandē, kur tiek rīkoti koncerti, lekcijas, semināri, konferences un dažādi pasākumi, un no kuras paveras gleznains skats uz apkārtni.

Mulgi apriņķis ir Dienvidigaunijas kultūras apgabals, kas šodien apbur ar unikālu dabu un vēstures mantojumu, aizraujošiem pasākumiem un aktīviem cilvēkiem. Šī ir viena no labākajām vietām, kur iepazīt bagātīgo kultūras mantojumu, līdzīgu kuram Igaunijā ir grūti atrast. Mulgi apriņķis ir pazīstams ar savu atšķirīgo valodu, skaistajiem tautas tērpiem un lielisko ēdienu.

Somā rajonam raksturīgo vienkoču izgatavošana un lietošana ir iekļauta UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam nepieciešama steidzama saglabāšana, sarakstā. Šeit var iepazīties ar vienkoču interesanto vēsturi.

Kondasa Centrs – vecajā mācītājmuižas ēkā atvērtajā mākslas centrā, kas galvenokārt veltīts autsaideru un profesionālajai mākslai, ir izstādīti Vīlandes muzejam piederošie Paula Kondasa (1900.-1985.), kas ir viens no Igaunijas pazīstamākajiem naivisma pārstāvjiem, mākslasdarbi.

Pärimusmuusika ait
Folkloras mūzikas centrs. Foto: Siim Verner Teder

Un kā ar pirti?

Ir arī pirts. Gandrīz visās Vīlandes apriņķa naktsmītnēs ir sava pirts vai pirts komplekss.

2023. gads Igaunijā ir Pirts gads! 2023. gads ir veltīts pirtij – pirts kultūrai, parašām, produktiem, uzņēmumiem, kopienai, meistariem un ikvienam, kam pirts ir tuva sirdij.

Vīlandes apriņķī viesus gaida dūmu pirtis, ar malku kurināmas pirtis, plosta pirtis un kubula pirtis.

Uz tikšanos Vīlandes apriņķī!

Izbaudi Viljandi pilsētas šarmu! Vairāk informācijas Viljandi Tūrisma mājas lapā visit.viljandi.ee

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux