Barikāžu atceres norises Valmieras novadā

Janvāris pirms 32 gadiem – nevardarbīga pretošanās, aizstāvot Latvijas valsts neatkarību. Barikādes, kas sargāja no uzbrukumiem, barikādes, kas sargāja cilvēcību un ticību. Aicinām piedalīties barikāžu laika atceres norisēs Valmieras novadā.

Valmierā

20.janvārī plkst. 15.00 pie Barikāžu piemiņas akmens (pie ēkas Rīgas ielā 50), pieminot 1991. gada janvāra notikumus un barikāžu aizstāvjus, ziedus noliks un klātesošos uzrunās Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks un Valmieras Valsts ģimnāzijas vēstures skolotāja, Latvijas Skolu muzeju biedrības vadītāja Ineta Amoliņa. Ar muzikālu sveicienu un atmiņu stāstu piedalīsies Armands Trambickis. Iedegsim barikāžu laika piemiņas ugunskuru.

20.janvārī plkst. 19.00 Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcā ar koncertprogrammu “Labvakar, Latvija!” viesosies jauktais koris “Maska”. Nozīmīgu kora repertuāra daļu veido komponistes un vokālās grupas “Latvian Voices” vadītājas Lauras Jēkabsones radītie skaņdarbi, kas veltīti korim “Maska”, tostarp “Sprediķis Piņķu baznīcā”, kas pirmatskaņots 2022. gada rudenī un veltīts Latvijas brīvības cīnītājiem un pulkvedim Jukumam Vācietim, kura mazmazmazbērni dzied korī “Maska”. Latviešu komponistu Jāņa Lūsēna, Pētera Vaska, Ērika Ešenvalda un Lauras Jēkabsones skaņdarbos ar dzejnieku vārdiem un tautasdziesmām izskan lūgšana par Latviju un mūsu līdzcilvēkiem. Koncertprogrammā iekļauti arī mūsdienu ārvalstu komponistu skaņdarbi: Josu Elberdina (Spānija) “Ave Maria” un ukraiņu komponistes Tetiānas Jašviļi skaņdarbs “Трисвятое” (Lūgšana Svētajai Trīsvienībai), kas veltīts Japānas pilsētu Hirosimas un Nagasaki 1945. gada atombumbas uzbrukuma upuriem. Ieejas maksa ir 5 EUR. Biļetes var iegādāties “Biļešu paradīze” kasēs un elektroniski www.bilesuparadize.lv.

Bērzainē

18.janvārī plkst. 12.00 pie Bērzaines Tautas nama iedegsim ugunskuru, savukārt plkst. 13.00 Bērzaines Tautas namā aicinām uz režisora Viestura Kairiša spēlfilmu “Janvāris” – stāsts par barikāžu laiku un jauniem kinematogrāfistiem, kuri piedzīvo 1991. gada janvāra politiskos notikumus. Ieejas maksa ir 3 EUR.

Vaidavā

19.janvārī plkst. 18.00 Vaidavas Kultūras un amatniecības centrā būs skatāma Viestura Kairiša spēlfilma “Janvāris”. Ieejas maksa ir 3 EUR.

Kocēnos

20.janvārī plkst. 12.00 Kocēnos, Kokmuižas pils parterā kopīgi iedegsim barikāžu laika piemiņas ugunskurus.

Ēvelē

Sadarbībā ar pensionāru biedrību “Kadiķis” 20. janvārī plkst.14.00 barikāžu dalībnieki un citi interesenti aicināti pie Ēveles Tautas nama kopīgi iekurt barikāžu piemiņas ugunskuru, dalīties atmiņās un atcerēties barikāžu dalībniekus, kuri uz Rīgu devās no Ēveles pagasta. Ēveles Tautas namā skatīsimies foto un video, atcerēsimies dziesmas, kuras dziedāja barikāžu laikā, un ēdīsim senioru biedrības “Kadiķis” sarūpēto zupu.

Mazsalacā

20.janvārī plkst. 15.00 Mazsalacas pilsētas bibliotēkā aicinām uz tikšanos ar politiķi Valdi Birkavu. Plkst. 17.00 ikviens aicināts uz piemiņas brīdi Mazsalacas Saieta laukumā.

Brenguļos, Mūrmuižā un Trikātā

20.janvārī Brenguļu centrā plkst. 16.00 iedegsim piemiņas ugunskuru un dalīsimies atmiņu stāstos. Plkst. 18.00 piemiņas ugunskuru iedegsim Mūrmuižas centrā un Trikātā, pie Saietu nama Depo. Savukārt plkst. 19.00 Saieta namā Depo aicinām uz Viestura Kairiša spēlfilmu “Janvāris”. Saieta namā Depo skatāma arī barikāžu laika foto un atmiņu stāstu izstāde.

Dikļos

20.janvārī plkst. 18.00 Vika pasaku parks būs izgaismots, degs ugunskurs, patriotiskas mūzikas pavadījumā skanēs barikāžu dalībnieku atmiņu stāsti. Tos ierunājuši Dikļu amatierteātra dalībnieki. Plkst. 19.00 Dikļu Kultūras centrā notiks filmas “Janvāris” demonstrēšana, ieejas maksa ir 3 EUR. Pirms filmas būs iespēja apskatīt pērn sagatavoto izstādi par barikādēm un to dalībniekiem.

Rūjienā

20.janvārī plkst. 18.00 Rūjienas estrādes teritorijā notiks barikāžu atcerei veltīta norise. Savukārt Rūjienas pilsētas bibliotēkā aicinām apskatīt barikādēm veltītu grāmatu izstādi “Ceļš uz brīvību”.

Burtniekos

Burtnieku Kultūras centrā līdz 26. janvārim skatāma 1991. gada barikāžu aizstāvju atcerei veltīta izstāde “Barikāžu laiks”. Izstādē izmantoti Burtnieku bibliotēkas novadpētniecības materiāli.

Rencēnos

Rencēnu pamatskolas muzejā aicinām apskatīt muzeja un novadpētniecības pulciņa sagatavoto izstādi “Rencēnu pamatskolas skolotāji un darbinieki 1991. gada barikādēs”. Tāpat iespējams iepazīties ar skolēnu darbiem “1991. gada barikāžu atceres laika svētki Rencēnu pagastā un Rencēnu pamatskolā” un “Garaspēka barikādes”. Jāpiemin, ka novadpētniecības pulciņa dalībnieki skolas parkā aizdegs piemiņas svecītes četriem bijušajiem skolotājiem – barikāžu dalībniekiem, kuri devušies mūžībā. 1.–3. klašu skolēniem par barikāžu laiku stāstīs skolotāji – barikāžu dalībnieki: Dina Oliņa, Ināra Krieva, Rasma Ozoliņa un Inese Birzkope. 4.–8. klašu skolēni skatīsies barikāžu dalībnieces Ineses Birzkopes prezentāciju “Pilsoniskās un patriotiskās atbildības veidošana paaudžu sasaistē Rencēnu pamatskolā un Rencēnu pagastā 32 gadu laikā”. 9. klases skolēni skatīsies spēlfilmu “Janvāris”. Novadpētniecības pulciņa dalībnieki apkopojuši informāciju par visiem 134 cilvēkiem, kuri uz barikādēm devās no Rencēnu pagasta. Tā skatāma skolā izvietotajā stendā.

Atgādinām, ka, gatavojoties XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem, Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” un Latvijas Kultūras darbinieku biedrību aicina Dziesmu un deju svētku kustības dalībniekus ziedot sveces, lai vēlāk tās pārtaptu ierakumu svecēs un tiktu nogādātas Ukrainas aizstāvjiem. Kolektīvu dalībnieki līdz 19. janvārim tiek aicināti uz mēģinājumu paņemt līdzi sveces un ziedot tās simboliskas Gaismas pils tapšanai. Sveces iespējams atstāt jebkurā Valmieras novada kultūras centrā. Akcijā aicinām piedalīties ikvienu iedzīvotāju, aiznesot sveces gan uz kultūras centriem, gan uz Valmieras novadā esošajiem Valsts un pašvaldības vienotajiem klientu apkalpošanas centriem un uz Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centru Valmierā, Lāčplēša ielā 2. Sveces var ziedot arī šajās novada bibliotēkās: Brenguļu pagasta bibliotēka, Kauguru pagasta bibliotēka, Trikātas pagasta bibliotēka, Burtnieku pagasta bibliotēka, Matīšu pagasta bibliotēka, Rencēnu pagasta 1. bibliotēka, Kocēnu pagasta bibliotēka, Vaidavas pagasta bibliotēka, Ķoņu pagasta bibliotēka, Naukšēnu pagasta bibliotēka, Ipiķu pagasta bibliotēka, Jeru pagasta bibliotēka, Lodes pagasta bibliotēka, Rūjienas pilsētas bibliotēka, Strenču pilsētas bibliotēka, Sedas pilsētas bibliotēka, Jērcēnu pagasta bibliotēka.

20.janvārī visas saziedotās sveces tiks nogādātas uz Rīgu biedrībai “Tavi draugi”. Jāpiebilst, ka 20. janvārī pašvaldību un kultūras centru pārstāvji ir aicināti uz Doma laukumu, kur no plkst.10.00 līdz 19.00 notiks 1991. gada barikāžu aizstāvju atcerei veltītie pasākumi, tajā skaitā ierakumu sveču gatavošana Ukrainai. Laikā no plkst.14.00 līdz 16.00 plānota biedrības “Tavi draugi” organizēta kultūras programma, kas noslēgsies ar vienotu Jāzepa Vītola “Gaismas pils” dziedāšanu diriģenta Māra Sirmā vadībā.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux