Koru darba aizsācējam Mazsalacā Pēterim Hincenbergam – 190

Mazsalacas apkārtnes koru darba aizsācējam un profesionālās meistarības kaldinātājam, Sēļu pagastā dzimušajam Cimzes skolotāju semināra absolventam Pēterim Hincenbergam 15. februārī aprit nozīmīga jubileja – 190.

Mācīdamies Cimzes skolotāju seminārā, Pēteris Hincenbergs apguva arī prasmi strādāt ar kori. 1855. gadā viņš uzsāk palīgskolotāja gaitas Mazsalacas draudzes skolā. Ar jaunā skolotāja ierašanos tika noorganizēts skolēnu koris, domāts par vīru kora un vēlāk arī par jauktā kora dibināšanu.1864. gadā I Latviešu dziesmu svētkos Dikļos viens no sešiem svētku koriem bija Mazsalacas vīru koris.

Pēc Pētera Hincenberga ierosmes tika nodibināta Mazsalacas Dziedāšanas biedrība, zem kuras karoga Mazsalacas vīru koris piedalījās I Latviešu Vispārējos Dziesmu svētkos Rīgā 1873. gadā. Šajos svētkos koris koru karos uzvarēja un mājās atgriezās ar iegūto galveno godalgu – karoga kātam piestiprināmu Sudraba liru. “Dziesmu karā” no kopumā 45 koriem piedalījās tikai 15 kolektīvi, to skaitā 10 vīru kori.

Mazsalacas pusē, kā arī citviet Latvijā un pat aiz robežām, kur vien kultūras kopēji godā ceļ dziesmu un tradīciju vēsturi, Pēteri Hincenbrgu joprojām atceras kā prasmīgu pedagogu, veiksmīgu administratoru, centīgu sabiedrisko darbinieku un lielisku ērģelnieku. Ar smalku muzikālo dzirdi un plašu, maigu tenoru apdāvinātais Mazsalacas kora diriģents jaunībā kādu laiku bijis pat Rīgas Doma baznīcas priekšdziedātājs.

Turpinot Pētera Hincenberga spodrināto dziesmas garu, Mazsalacā pirms 20 gadiem aizsāka tradīciju – Mazpilsētu un lauku koru festivālu–konkursu. 9. jūlijā tas notiks jau devīto reizi.

Informāciju sagatavoja: Dace Jurka, Mazsalacas Kultūras centra vadītāja

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux