Izstādes “Puzuri” atklāšana

Valmieras muzeja Izstāžu namā sestdien, 25. novembrī, plkst. 15.00 notiks izstādes “Puzuri” atklāšana, kur būs iespēja vērot un piedzīvot arī dziesmu un bungu apli kopā ar Baibu Vanagu.

Mūsdienās puzurus galvenokārt pazīst kā Ziemassvētku rotājumus, tomēr senāk tos gatavoja no rudens līdz pavasarim, un tie bija neatņemama sastāvdaļa arī daudzos citos godos – kāzās, kristībās, bērēs.

Puzuri ir vieni no senākajiem latviešu rotājumiem. Dažādi vērumi un figūras no niedrēm, rudzu vai kviešu salmiem, olu čaumalām, zosu spalvām un ēveļskaidām senatnē bija pazīstami ne tikai latviešiem, bet tādus darināja arī Ziemeļeiropā un Centrāleiropā.

Viena no puzuru tradicionālākajām formām ir oktaedrs, kuru veido 12 kopā savērti salmiņi. Pastāv viedoklis, ka ideja par puzura pamatelementu – “kristālu” jeb astoņskaldni – radās, domājot par Visumu un tā uzbūvi, tādējādi puzurs ataino telpisku pasaules modeli. Puzuru gatavošana ietver ne tikai darināšanas prasmes, bet arī izpratni par latvisko dzīvesziņu, dabas un Visuma likumiem, kā arī ģeometrijas likumsakarībām.

Izstādē ar saviem darbiem piedalās puzuru darinātāji no visas Latvijas. Izstāde tapusi sadarbībā ar tautas lietišķās mākslas daiļamata meistari Ausmu Spalviņu, kura ir viena zināmākajām un pieredzes bagātākajām puzuru darināšanas meistarēm Latvijā un devusi nozīmīgu ieguldījumu puzuru darināšanā un popularizēšanā, veidojot meistarklases un vadot seminārus.

Izstāde “Puzuri” būs skatāma no2023. gada 25. novembra līdz 2024. gada 24. janvārim. 9. decembrī to papildinās puzuru darināšanas meistarklases* Ausmas Spalviņas, Aijas Brikmanes un Ingas Geduševas vadībā un tradīciju izzināšana Gunas Mednes stāstījumā.

* Puzuru darināšanas meistarklases norisināsies ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux