Koncerts “Laiks. Tu. Lūgšana.”

8. janvārī Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā notiks koncerts – mistērija “Laiks. Tu. Lūgšana”. Latvijā maz skanējuši dziedājumi. Arvo Perta skaņu gleznas. Gaismas un skaņas saspēles.

Koncertā piedalās situminstrumentālisti Mikus BĀLIŅŠ un Elvijs ENDELIS, dziedātāja Aleksandra ŠPICBERGA un vīru vokālā grupa.

Ar ilgām stāvovācijām 2. janvārī aizvadīts pirmais no koncertiem, kad koncertprogramma savu pirmatskaņojumu piedzīvoja Rīgas Vecajā sv. Ģertrūdes baznīcā.

Koncertprogrammā “LAIKS. TU. LŪGŠANA” skan dažādu gadsimtu baznīcas dziedājumi un lūgšanas latīņu, grieķu, aramiešu, baznīcslāvu, latviešu valodās un igauņu komponista Arvo Perta instrumentālas skaņu gleznas. Dabisks balss skanējums satiek sitamo instrumentu pasāžas un ievibrē klausītāju sirdis kopīgā lūgšanā. Emocionālajā gara pārdzīvojumā klausītāju ved gaismu spēles noskaņas, ļaujot klātbūtnē izdzīvot gaismas uzvaras stāstu.

Kā gadu iesāksim, tā to nodzīvosim! Tādēļ mūziķi savus klausītājus ir aicinājuši sanākt kopā pašā Jaunā gada sākumā, lai baudītu mūziku un vienotos lūgšanā par mieru pasaulē.

Koncertuzvedumu klausītāji varēs skatīt arī šosvētdien Valmierā. Koncerta radošā komanda īpaši aicina rast iespēju to apmeklēt topošajiem mūziķiem, studentiem, mūzikas skolu audzēkņiem. Tā ir patiešām unikāla iespēja klātienē dzirdēt virtuozos sitaminstrumentālistus Miku Akotu un Elviju Endeli spēlējam Arvo Perta skaņdarbus un veidojot unikālas skaņu saspēles kopā ar dziedātāju balsīm. Jauniešiem koncerts noteikti liksies interesants, jo tajā līdzās pieredzējušiem mūziķiem, muzicē viņu vienaudži – daļa ansambļa dalībnieku ir Rīgas Doma Kora skolas audzēkņi. “Mēs esam gados ļoti jaunu vīru ansamblis”, saka grupas dalībnieks un solists Matīss Tučs. “Atrast senajiem dziedājumiem nepieciešamo briedumu, apgūt dažādo valodu izrunu un rūpēties par ansambļa skanējumu, bija mūsu lielākie izaicinājumi”.

Dažādās valodas, dažādo laikmetu un tradīciju krāsas akcentē Ivara Vācera veidotās gaismu spēles. Rīgas koncerta apmeklētāji izteica sajūsmas pilnu atzinību par gūto baudījumu ne tikai ausīm, bet arī acīm – skaistajām gaismām un tērpiem.

Daļa koncertprogrammā iekļauto skaņdarbu klausītājam ir jaunatklājums un Latvijā skan, iespējams, pirmo reiz, tostarp – lūgšana “Mūsu Tēvs debesīs” aramiešu – Jēzus valodā. Koncertā skan gan austrumu, gan rietumu rita Baznīcas dziedājumi.

Nejaušs nav izvēlētais koncertu norises laiks. Tas ir ne vien pats gada sākums, bet arī nedēļa, kurā rietumu rita baznīca atzīmē Zvaigznes dienu, bet austrumu – svin Kristus piedzimšanas svētkus. “Mans sapnis ir, lai mēs šajā sarežģītajā laikā, visi būtu kopā, sajustu kopību un stiprinātos kopīgās lūgšanās. Ja tikai uz mirkli pasaulē apklusīs lūgšana, pasaule apstāsies griezties! To mēs nedrīkstam pieļaut!”, saka Aleksandra Špicberga.

Biļetes iespējams iegādāties šeit.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux