Sedas pamesteņu ekspedīcija

Vecā ādas portfeļa un grāmatu lapu smarža, pacietīga radio frekvences ķeršana un pirmie krāsainā televizora ekrāna kadri, ūdens vārāmās spirāles burbuļi un patvāra tvaika mutuļi, telefoni ar griežamo ripu un rakstāmmašīnas taustiņu klikšķi. Citiem šīs ir darba gaitu vai bērnības dienu atmiņas, citiem vien dzirdēti nostāsti no vecākiem, vecvecākiem vai skolotājiem. Seda ir vieta, kas sevī glabā neskaitāmus stāstus, atmiņas un vēstures liecības. Tā ir vieta, kur atgriezties pagātnes foto filmiņas kadros un uzskatāmi izzināt aizgājušos vēstures laikus. 26. novembrī aicinām ceļot laikā Sedas pamesteņu ekspedīcijā kopā ar vietējo iedzīvotāju, Sedas pilsētas bibliotēkas vadītāju un stāstnieci Viktoriju Brjuņinu.

Ekspedīcija vedīs pa daudzveidīgo Sedas pilsētas apbūvi – pa vietām, kas laika lokos ir saglabājušas savu būtību, pa vietām, no kurām pāri ir palicis vien stāsts, ķieģeļu iezīmes un veci pieraksti, kas noklāj pamesteņu grīdu, pa vietām, kuras ikdienā ir aizmirstas un acīm slēptas. Ekspedīcijas maršruts būs apļveida, aptuveni 7 km garš, tas būs vieglas grūtības pakāpes, tomēr dalībniekiem obligāti būs jāievēro drošības norādījumi. Aktivitāte kopumā aizņems līdz piecām stundām, un tās noslēgumā kopīgi baudīsim tēju, kavēsimies sarunās un iepazīsimies ar kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīciju. Lai aktivitāte būtu baudāma, aicinām vilkt pārgājienu zābakus ar biezu zoli un ērtu, laika apstākļiem atbilstošu apģērbu, kā arī paņemt līdzi kādu siltu dzērienu un spēka našķi.

Lai piedalītos izzinošā ekskursijā pa Sedas pilsētu, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, aizpildot elektronisko reģistrēšanās anketu, kas pieejama ŠEIT. Anketa būs aktīva no 21. novembra plkst. 9.30 līdz grupas nokomplektēšanās brīdim! Dalība ekspedīcijā tikai no 18 gadu vecuma. Drošības apsvērumu dēļ vietu skaits ierobežots. Piesakoties katrs dalībnieks uzņemas ievērot visus drošības norādījumus. Dalības maksa 5 EUR, norēķināšanās Valmieras Tūrisma informācijas centrā (Rīgas ielā 10) līdz 24. novembrim (ieskaitot).

Teju pirms 70 gadiem Sedas pilsētas teritoriju klāja biezs mežs, meža vidū atradās vien “Salāniešu” mājas. Teritoriju strauji attīstīja blakus esošais tīrelis un Kūdras fabrikas “Seda” celtniecība. Seda izveidojās par sava veida paradīzi zemes virsū, ciematu apdzīvoja ap 4000 iedzīvotājiem, tur atradās viss nepieciešamais dzīvošanai – sākot no slimnīcas, beidzot ar speciāli pielāgotu slēpošanas trasi. Šodien Seda ir kompakta, starveida ielu plānojuma pilsēta ar 1200 iedzīvotājiem un bagātu vēstures mantojumu. Sarūkot kūdras purva izstrādes apjomam un mainoties pastāvošajai valsts varai, Sedas iedzīvotāju skaits būtiski samazinājies. Mazāks iedzīvotāju skaits apdzīvoja aizvien mazāku daļu no pilsētas ēkām, un ar laiku Sedas teritorijā izveidojās pamesteņi – neapdzīvotas, neapsaimniekotas un / vai nopietni nolietojušās ēkas vai teritorijas, kurām raksturīgs nesakārtots un / vai vidi degradējošs tēls. Nereti šādas pamestas ēkas rada cilvēku interesi tās izpētīt un dokumentēt, šādu fenomenu sauc par pamesteņu tūrismu.

Dodoties dabā, aicinām būt atbildīgiem un ievērot dabai draudzīgas rīcības principus – ko atnesi, to aiznes! Informējam, ka pasākuma laikā var tikt fotografēts un filmēts, fotogrāfijas un videomateriāli var tikt izmantoti Valmieras novada pašvaldības publicitātes vajadzībām.

Informāciju sagatavoja: Madara Stukmane, Valmieras novada Tūrisma pārvaldes pasākumu organizatore, Mob. tālr.: 26332213, visit.valmiera.lv

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux