Valmieras 741. dzimšanas diena

Man šogad 741. dzimšanas diena un izcilajam soļotājam, Latvijai pirmās olimpiskās medaļas ieguvējam, patriotam, zemniekam, valmierietim Jānim Daliņam – 120. Kādu brīdi soļosim kopā, lai uzzinātu Jāņa Daliņa neparasto un iedvesmojošo stāstu un satiktos ar dzīvesprieku manā 741. dzimšanas dienā! Svinēsim to kopā Valmierā 26.–28. jūlijā!

Iesoļo Valmieras dzimšanas dienā kopā ar Jāni Daliņu!

Jānis Daliņš bija Latvijas patriots, darbīgs, mērķtiecīgs, labsirdīgs, nebaidījās būt kaut kā jauna aizsācējs, vairāk piezemēts, nevis ārišķīgs, viesmīlīgs, mīlēja dabu. Vispirms viņš bija zemnieks un ģimenes cilvēks, tikai pēc tam sportists. Taču nenoliedzami – izcils sportists un Latvijas sporta vēstures rakstītājs, kura sasniegtais ne tikai veicināja soļošanas sporta popularitāti Latvijā, bet vēl neredzētā mērogā ļāva attīstīties līdzjutēju kustībai.

Ikviens aicināts uzzināt Jāņa Daliņa dzīvesstāstu, no 22. līdz 28. jūlijam apmeklējot Valmieras muzeja sagatavoto izstādi “Mūsu Jānis Daliņš” laukumā pie Hanzas sienas.

Mazākajiem Valmieras dzimšanas dienas svinētājiem interesanta būs Valmieras bibliotēkas ekskursija “Meklē Daliņa pēdas Valmierā” 25. jūlijā plkst. 17.30 Lolitas Dreimanes un Ričarda Edija Štibes vadībā. Tās pamatā ir valmierietes Undas Barisas zīmētais komikss par Jāni Daliņu, bērniem saistošā veidā pastāstot par sportista dzīves svarīgākajiem notikumiem. Maršruts vedīs no stadiona Limbažu ielā, kur sākās Jāņa Daliņa kā sportista pārsteidzošais stāsts, līdz Jāņa Daliņa stadionam, pa ceļam piedaloties dažādās aktivitātēs un piedzīvojot pārsteigumus. Dodoties maršrutā Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca – Jāņa Daliņa mājas plkst. 17.30 un plkst. 18.30, par Jāni Daliņu ikvienam interesentam vairāk pastāstīs gide un vēstures skolotāja Ineta Amoliņa un vēsturniece Ingrīda Zīriņa.

27.jūlijā plkst. 17.00 un 28. jūlijā plkst. 13.00 Valmieras teātra pagaidu mājvietā “Kurtuve” aicinām noskatīties izrādi “Daliņš” (maksas norise). Tas ir stāsts par zemnieku, kurš kļuva par vienu no izcilākajiem sportistiem Latvijas vēsturē, skatītājam kopā ar Jāni Daliņu ceļojot gan pa karstajām Losandželosas ielām 1932. gadā, gan sportista dzīves līkločiem.

Izkustini kājas!

Jānis Daliņš ir viens no visu laiku izcilākajiem latviešu vieglatlētiem. Sešu pasaules rekordu īpašnieks soļošanā, Latvijai pirmās olimpiskās medaļas ieguvējs, Eiropas čempions 50 kilometru soļošanā, uzvarētājs tradicionālajās 25 kilometru soļošanas sacīkstēs “Šķērsām Berlīnei!” 1930., 1931., 1932. un 1939. gadā, daudzu starptautisko sacensību uzvarētājs, trīskārtējs Latvijas meistars (1931., 1932., 1942.), kopumā Latvijas rekordus dažādās soļošanas distancēs labojis 39 reizes. Taču sākums bija pārsteidzošs. Pēc vidusskolas beigšanas Jānim Daliņam radās interese par Latvijā tolaik vēl maz zināmo sporta veidu – soļošanu. Viņš sāka aktīvi trenēties. Pirmais starts sacensībās piedzīvots pēc trim gadiem, taču nejauši. 23 gadus vecais Jānis Daliņš ar draugiem devās uz Limbažu ielas stadionu skatīties soļošanas sacensības. Skatītāji gaidīja aizraujošu cīņu, jo starp dalībniekiem bija arī Latvijas čempions – valmierietis Alfrēds Dūrēns (arī Dūrens). Nejaušas sakritības dēļ ceturtais sportists neieradās. Draugi, zinādami, ka Jānis trenējas soļošanā, pierunāja viņu startēt, lai sacensības nav jāatceļ. Kādu brīdi vēlāk tika piedzīvots, iespējams, lielākais pārsteigums stadiona vēsturē. Jānis Daliņš apsteidza Latvijas čempionu.

Laba kāju izkustināšana gaidāma arī Valmieras dzimšanas dienā. Svētkus sāksim ar iesildīšanos. 25. jūlijā no plkst. 21.00 Dzirnavu ezeriņa promenādē ikviens aicināts piedalīties atvērtajā deju nodarbībā “Tava deja Valmierai” balles deju kluba “Valmiera” vadībā. Tā būs iespēja apgūt dažādu deju soļus, kas zina, iespējams, dzirdēsim arī Jānim Daliņam veltīto fokstrotu “Ak, kaut man Daliņa kājas būtu!”.

27.jūlijā plkst. 10.00 Daliņu pludmalē norisināsies mamaneta turnīrs. Ar devīzi “Katra mamma var!” volejbola laukumā tiksies dalībnieces, kuras apliecinās, ka galvenais ir gribēt, tad varēšanai šķēršļu nav.

27.jūlijā no plkst. 12.00 līdz 18.00 Valmieras Olimpiskā centra teritorijā notiks vērienīgais Ghetto Games karnevāls. Ghetto Games organizētos ielu futbola un basketbola turnīrus papildinās garšīgas aktivitātes, atrakcijas un konkursi visas dienas garumā. Tāpat pasākumā norisināsies leģendārais brīvrunu batls.

Sporta un aktīvās atpūtas parkā “Mežs” 27. jūlijā plkst. 12.00–16.00 mazie (vecumā 4–12 gadi) svinētāji aicināti pārbaudīt veiklību un dažādas sportiskās iemaņas, pieveicot īpašu šķēršļu joslu. Medaļu – īpašu svētku nozīmīti – saņems ikviens dalībnieks, tāpat būs iespēja iemūžināt svarīgo notikumu Jāņa Daliņa fotostūrī. Plkst. 14.00 kopā ar olimpieti un šī brīža Latvijas labāko soļotāju, valmierieti Arni Rumbenieku norisināsies skrējiensoļojums bērniem (līdz 7 gadu vecumam) “Kaut man Daliņa kājas būtu!”.

28.jūlijā no plkst. 11.00 ar sacensību centru Jāņa Daliņa stadionā norisināsies rogainings – orientēšanās sporta komandu sacensības, komandām pārvietojoties apvidū un noteiktā laika periodā (brīvi izvēlētā secībā) apmeklējot apvidū izvietotus kontrolpunktus. Rogaininga dalībnieki noteikti var lepoties ar Jānim Daliņam piemītošu izturību, jo starts tiks dots trīs stundu sacensībām ar kājām un divu stundu sacensībām ar velo.

28.jūlijā plkst. 11.00 norisināsies ģimeņu velobrauciens “Daliņš ciemos pie Endzelīna”. Kopā ar gidi, velo entuziasti un, kas interesanti, attālu Jāņa Daliņa radinieci Santu Paegli aptuveni 20 kilometru garā maršrutā apmeklēsim Jānim Daliņam nozīmīgas vietas, tostarp arī tādas, kas atklās, ka ievērojamo sportistu radniecīgas saites vieno ar Jāni Endzelīnu, valodnieku, filoloģijas zinātņu doktoru, baltu valodu pētnieku un profesoru. Viesosimies Mičkēnu sētā, kur saimnieko Urbānu ģimene, lai vairāk uzzinātu par Jāņa Endzelīna un viņa brāļa Hermaņa Enzeliņa gaitām.

Precizitāte, ātrums, uzticība un augošs saviļņojums – tā varētu raksturot Jāņa Daliņa sniegumu, taču šoreiz tas ir par horeogrāfiju. Dejas izrādes “Vērpete”, kas būs skatāma Valmieras estrādē 28. jūlijā plkst. 12.00, pamatā ir interese par ķermenisku pieredzi un tautas melodiju ritmiskajām struktūrām, ar kuru palīdzību mākslinieki Ēriks Eriksons un Krišjānis Sants ir izveidojuši partitūru tikai no vienas rokās sadotas griešanās kustības. Pievilkšanās un atgrūšanās spēki notur dejotājus savstarpējā spriedzē – tā ir reizē paļaušanās un cīņa ar apņemšanos palikt kopā, atbalstot otru un saglabājot kontrabalansu.

Jāpiemin, ka 26., 27. un 28. jūlijā Dzirnavu ezeriņā būs iespēja baudīt ūdens priekus (maksas norise) – būs pieejami SUP dēļi, kajaki, ūdens velosipēdi un tūrisma laivas.

Svini ar mūziku!

Jānis Daliņš iedvesmoja ne tikai sportistus un sporta entuziastus, bet arī mūziķus, kuri veltīja viņam skaņdarbus. Viens no zināmākajiem ir Jāņa Āres “Ak, kaut man Daliņa kājas būtu!”. Valmieras dzimšanas dienā aicinām būt kopā koncertos, kur katrs atradīs savai gaumei piemērotāko.

Iesildīsimies jau 25. jūlijā plkst. 18.00 pie Dzirnavu ezeriņa, kur skanēs brīvā mikrofona koncerts.

26.jūlijā no plkst. 19.30 uz “Harmonija brīvdabā” skatuves Dīvaliņa pļavās dzirdēsim post-rock/alternatīvo grupu “Lands” no Valmieras, plkst. 20.30 – dziedātāju un dziesmu autori no Valmieras PAULU (Paula Dundere), plkst. 21.45 – izpildītāju un dziesmu autoru RAUM jeb Reini Straumi, plkst. 23.00 – grupu “Oranžās brīvdienas”, plkst. 00.15 – par galvu reibinošiem ritmiem parūpēsies M. Sencis un Grandmasters Neons, bet no plkst. 01.00 – ballīte kopā ar Dj Tomu Polakenu.

26.jūlijā galveno skatuvi ap plkst. 20.30 atklās muzikālā apvienība “Raxtu Raxti”, izpildot tautas mūzikai pietuvinātus skaņdarbus, plkst. 22.00 dzirdēsim grupu “Musiqq”, kas šogad svin 15. dzimšanas dienu, bet balle no plkst. 23.30 būs kopā ar Mc Orķestri un solistu Ivo Grīsniņu-Grīsli.

Savukārt kino “Gaisma” teritorijā 26. jūlijā plkst. 22.30 aicinām uz brīvdabas kino vakaru, lai noskatītos koncertfilmu “Prāta Vētra. “Gads bez kalendāra” koncerts Mežaparkā” (būs iespēja iegādāties arī suvenīrus).

Svētku sestdienu, 27. jūliju, jau tradicionāli sāksim ar modināšanu – no plkst. 9.00 Valmieras ielās izbrauks Yamaha mūzikas skolas audzēkņi. Būs skaļi!

27.jūlijā no plkst. 12.00 aicinām Vecpuišu parkā ļauties etno solim. Klātesošos priecēs Valmieras Kultūras centra etno kokļu kopa “Ilgō”, Rūjienas Kultūras centra kapela “Rūvenas aure”, Smiltenes Kultūras centra folkloras kopa “Rudzupuķe” un Smiltenes Bērnu un jauniešu interešu centra folkloras kopa “Rika”. Būs iespēja gan baudīt muzikālos priekšnesumus, gan izlocīt kājas latvju danču ritmos.

Plkst. 14.00 koncertā “Valmieras mirdzums mūzikā” restorāna “Akustika” koncertzālē: soliste Etīna Emīlija Saulīte, Valmieras Mūzikas skolas absolvente, šobrīd mācās Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā un ir Latvijas Nacionālās operas un baleta kora māksliniece, piedalās operas iestudējumos un gūst skatuves pieredzi, sitaminstrumentu mūziķis Arnis Stepiņš, kurš sadarbojas ar Latvijas vadošajiem orķestriem, dažādiem koriem, teātriem, kā arī ir sitaminstrumentu spēles pasniedzējs, un mūziķis, komponists, pedagogs Renārs Veličko, kurš šobrīd studē Kompozīcijas katedrā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, darbojas mūzikā vairāk nekā 20 gadu.

Sestdien no plkst. 18.00 Vecpuišu parkā aicinām mesties šībersolī grupu “Tirkizband” un “Province”, kā arī lieliskā Žorža Siksnas vadībā.

Savukārt uz galvenās skatuves no plkst. 20.00 sagaidīsim grupa “bet bet”, kas iepriecinās ar savu visu laiku labāko dziesmu programmu, kaimiņvalsts Igaunijas titulētāko folkmūzikas apvienību “Trad.Attack!”, grupu “Labvēlīgais tips”, kas komentārus neprasa, jo ar dzīvespriecīgo skatu uz dzīvi aizkustina dažāda vecuma klausītājus, vakara izskaņā – ballīte kopā ar Dj All-Viss.

Savukārt svētku noslēgumā, 28. jūlijā plkst. 13.00, Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā skanēs VIII Vēsturisko ērģeļu svētki. Brīnišķīgu noskaņu dāvās ērģelniece Ligita Sneibe (Latvija, Zviedrija) un flautists Hokans Sundins (Zviedrija).

Jūti līdzi un iesaisties!

Sacensību skatītāji cēlās kājās un skaļi dziedāja Latvijas valsts himnu, nēsāja Jāni Daliņu uz rokām, izpirka biļetes, lai redzētu viņu soļojam, kāpa pat kokos, sēdēja uz sētas vai metās garšļaukus, lai caur citu skatītāju kājām vērotu sportistu. Taču Jānis Daliņš nezaudēja savu vienkāršību. Viņam bija svarīgi, ka sportistiem un sporta entuziastiem ir vieta sportošanai, tāpēc Jānis Daliņš atbalstīja jauna stadiona tapšanu, ko atklāja 1938. gadā. Arī Tu vari būt līdzjutējos un iesaistīties, lai kopā paveicam ko labu!

25.jūlijā ikviens aicināts uz sarunu vakaru “Naktslampiņa” Valmiermuižas pils parkā, lai saviesīgās un omulīgās sarunās par demokrātiskām tēmām izvērtētu, ko katrs varam darīt dzīves kvalitātes uzlabošanā. Īpašais viesis – Dace Melbārde, politiķe un kultūras darbiniece. Vakara noslēgumā skatīsimies filmu “Mana brīvība” (I. Kunga-Melgaile).

26.jūlijā plkst. 19.00 norisināsies gājiens “Valmiera lepojas”, kas pa Rīgas ielu no Limbažu ielas un Semināra ielas krustojuma vedīs līdz Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcai. Aicināti piedalīties uzņēmumi, iestādes, biedrības, domubiedru grupas, kā arī šogad un pērn dzimušo mazuļu vecāki ar savām atvasēm.

Šis būs jau desmitais gads, kad atkal tūkstošiem košu un krāsainu labdarības bumbiņu piedalīsies aizrautīgās sacensībās Gaujas Kazu krācēs, izcīnot kādu no vietējo uzņēmēju sarūpētajām balvām. Valmieras dzimšanas dienas svētku apmeklētāji aicināti piedalīties Valmieras novada fonda Labdarības bumbu rallijā 27. jūlijā plkst. 17.00. Iegādājoties biļeti par vismaz vienu bumbiņu 25. un 26. jūlijā Ziloņu ielā, kā arī 27. jūlijā pie veikala “Gandrs”, papildināsi Valmieras novada fonda projektu konkursa “Sev, tev, novadam” krājkasi, ko novada iedzīvotāji izmantos projektu īstenošanai.

Lai vēl vairāk baudītu svētku noskaņu, ikviens aicināts kopā ar Valmieras koprades darbnīcu DARE 26. jūlijā no plkst. 11.00 un 27. jūlijā no plkst. 10.00 pie terases Rīgas ielā 10 izveidot svētku apdruku, uzdrukājot to uz līdzi paņemtā kokvilnas krekliņa vai maisiņa.

Atceries, ka gadiem nav nozīmes!

Jānis Daliņš savu pārsteidzošo sportista karjeru sāka 23 gadu vecumā. Kāds varētu padomāt, ka tas sportistam karjeras sākšanai ir pārāk liels vecums. Taču, ja ir ticība saviem spēkiem un mērķtiecība, gadiem nav nozīmes. Valmieras dzimšanas dienas laikā īpaši padomāts arī par mazākajiem svētku viesiem. Bet paskatīties uz pasauli bērna acīm laiku pa laikam svētīgi ir ikvienam.

Brīvdabas kino vakaros pie kino “Gaisma” mazie un lielie aicināti noskatīties animācijas filmu “Lote un pazudušie pūķi” (26. jūlijā plkst. 21.00 un 27. jūlijā plkst. 16.30). Pirms filmas – 26. jūlijā plkst. 20.30 un 27. jūlijā plkst. 16.00 – būs aktivitātes bērniem ar ģimenēm kopā ar pasākuma vadītāju.

Valmieras Jaunatnes centrs “Vinda” 27. jūlijā Vindas dārzā no plkst. 10.00 līdz 16.00 aicina piedalīties aizraujošās aktivitātēs gan mazos, gan lielos. Būs bezmaksas aktivitātes bērniem, kā arī notiks ikgadējais Vinda Street Food, kur ikvienam būs iespēja iegādāties dažādus gardus ēdienus un našķus.

26.jūlijā plkst. 16.00 Valmieras muzejā norisināsies pašportretu zīmēšanas meistarklase “Vai jūs mani atpazīstat?” ar mākslinieci Ilzi Lībieti.

Savukārt ilustrāciju pasaulē ievedīs ilustratores Anete Melece un Rūta Briede, kuru zīmējumi atklāj citu pasauli. Tajā lasītājs bez grūtībām spēj iztēloties arī sevi. Svētku laikā bērniem un jauniešiem būs iespēja piedalīties radošajās darbnīcās, kopā ar māksliniecēm iemēģinot roku ilustrāciju tapšanā un radošajā rakstīšanā (Valmieras muzejā 27. jūlijā plkst. 10.00, 12.00, 14.00 un 16.00).

ZAAO kopā ar dabas tehnoloģiju parku URDA un “AJ Power Recycling” aicina ikvienu 27. jūlijā Vecpuišu parkā plkst. 9.00–16.00 piedalīties tekstila apdrukas darbnīcās kopā ar Kristīni Zemļicku-Brālēnu un URDA pedagogiem, pārstrādāt plastmasu Karīnas Vītiņas vadībā, pārbaudīt savus spēkus “Izlaušanās istabā”, piedalīties izlozē, gūt jaunas zināšanas par atkritumu šķirošanu, caur virtuālo realitāti ieskatīties, kur paliek mūsu radītie atkritumi, sadraudzēties ar Skudru Urdu un uzņemt interesantas fotogrāfijas pie foto sienas.

Uzzināt ko jaunu nekad nav par vēlu, tāpēc ikviens aicināts piedalīties erudīcijas spēlē “Zini! Mini! Uzzini!” 27. jūlijā plkst. 15.00 Dzirnavu ezeriņa promenādē.

26.jūlijā no plkst.17.00 līdz 23.00 un 27.jūlijā no plkst. 9.00 līdz 23.00 Vecpuišu parkā sadarbībā ar “Happy Latvia” darbosies mazuļu telts, kur būs iespēja parūpēties par pašiem mazākajiem pilsētas dzimšanas dienas apmeklētājiem. Īpaši iekārtotā teltī būs pieejama “Happy” pārtinamā virsma ar higiēnas lietām, šūpuļkrēsls, kur pabarot mazuļus vai atpūsties no svētku burzmas. Turpat varēs iegādāties saldējumu un citus gardumus.

Jāpiemin, ka Vienības laukumā no 25. līdz 28. jūlijam būs daudzveidīgas piepūšamās atrakcijas, batuti, karuseļi, balvu atrakcijas dažādu vecumu bērniem, kā arī iespēja izmēģināt virtuālās realitātes atrakciju (maksas norise).

Novērtē dabas doto un Latvijā radīto!

Jānis Daliņš vispirms bija zemnieks, tikai tad sportists. Ja sacensības sakrita ar siena vākšanu vai kartupeļu talku, Jānis Daliņš izvēlējās lauku darbus. Uzvarās iegūtie līdzekļi palīdzēja stiprināt saimniecību. Jānis Daliņš noteikti novērtētu mūsu mājražotāju un amatnieku radīto. Arī Tev ir tāda iespēja!

27.jūlijā no plkst. 9.00 līdz 16.00 Rīgas ielas posms būs pārtapis par gargabala distanci, kurā doties, lai sastaptos ar acīm, sirdij un garšu kārpiņām tīkamiem darinājumiem – norisināsies Valmieras 741. dzimšanas dienas tirdziņš.

Savukārt Valmieras pils teritorija 27. jūlijā plkst. 9.00–16.00 būs pārtapusi īstenā tūrisma skvērā, kur apmeklētājiem būs iespēja doties ceļojumā pa dažādām Latvijas pilsētām un novadiem. Ieplāno apmeklēt tūrisma skvēru “Izsoļo Latviju”!

Pēc lieliem darbiem ir liela apetīte, varētu teikt, kā zilonim. Tāpēc 28. jūlijā no plkst. 11.00 Ziloņu ielā aicinām uz brokastīm “Ziloņa apetīte” LAUX vadībā. Tas nozīmē, ka mūsu zemē augušais tiks celts goda vietā, garšām, smaržām un krāsām savijoties tā, ka brīnumā iepletīsies acis, redzot, kāda bagātība ir mūsu laukos.

Soļojot raitā svētku solī, neaizmirsti atvilkt elpu! Valmieras tūrisma uzņēmēji par godu Valmieras 741. dzimšanas dienai būs sarūpējuši dažādus svētku piedāvājumus, jaundarinājumus, īpašas atlaides, veldzes un vēdera priekus. Visi piedāvājumi būs tīmekļvietnē valmierasvin.lv.

Cienot mūsu mīļo Latviju, pirmo reizi Valmieras dzimšanas dienā darbosies arī depozīta sistēma, dzērienus iepildot depozīta glāzē. Tas ļaus ievērojami samazināt atkritumu apjomu un dzimšanas dienā uzdāvināt tīrāku vidi. Būs daudzkārt lietojamas glāzes, ko būs iespējams aizņemties un pēc tam atdot tam īpaši paredzētos punktos.

Svētku programma, visas aktualitātes, kā arī pieteikšanās informācija (norisēm, kur nepieciešams pieteikties) tīmekļvietnē valmierasvin.lv.

Svētku lieldraugs – AS “Valmieras stikla šķiedra”.

Jānim Daliņam piemita Valmieras gars, bet man – joprojām kaut kas īpašs no Jāņa Daliņa. Tāpat kā no Tevis. Lai Jāņa Daliņa iesoļotais ceļš gan sporta dzīvē Latvijā, gan viņa attieksmē pret līdzcilvēkiem, darbu un savu zemi vienmēr īpašs un klātesošs!

Tava Valmiera

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux