VI Tomātu svētki un sporta spēles Brenguļos

Pirms sešiem gadiem pirmo reizi Latvijā aizsākās Tomātu svētku tradīcija Brenguļos. Sadarbībā ar Artūra Sildes Dārznieku entuziastu klubu “Tomāts” un Latvijas tomātu šķirņu kolekcionāriem 27. augustā no plkst. 10.00 līdz 16.00 Brenguļu centrā būs apskatāma viena no lielākajām tomātu augļu izstādēm mūsu valstī – vairāk nekā 300 šķirnes.

Tomātu svētku laikā norisināsies arī tradicionālais mājražotāju un amatnieku tirgus, kurā ar savu saražoto produkciju piedalīsies vairāk nekā 60 tirgotāji no visas Latvijas. Apmeklētāji būs aicināti ne tikai iegādāties gan mājražotāju un amatnieku produkciju, bet arī nobaudīt pavāres Inguna Vilkas pagatavoto tradicionālo tomātu zupu un aplūkot tomātu izstādi.

Šogad Tomātu svētkos piedalīsies deviņi tomātu šķirņu kolekcionāri – Natālija Zeltiņa no Valmieras novada Brenguļu pagasta, Elga Bražūne un Saiva Pekuse no saimniecības “NESLINKO” no Ķekavas novada, Maija Čerjaka ar čili un papriku no Carnikavas. No Talsiem būs ieradušies Valdis Puliņš un Valentina Cuznetova (ar arbūziem, melonēm, gurķiem un tomātiem), bet no Rīgas – Linda Grotupe, Ludmila Kodzasova, Darja Jureviča un Aleksandrs Blinovs (ar mikrobioloģisko mēslojumu).

Kolekcionāri sniegs konsultācijas tomātu audzēšanā, varēs iegādāties tomātu sēklas, kā arī būs iespējams pārbaudīt līdzi paņemto dārzeņu nitrātus, kā arī noteikt pH līmeni saviem augsnes paraugiem.

Svētku laikā, no plkst. 13.00 norisināsies divi konkursi – “Smagākais tomāts” un “Neparastākais tomāts”, kas sniegs iespēju uzzināt to, kuram šogad dārzā ir izaudzis brangākais tomāts un visinteresantākās formas tomāts. Konkursam ikviens tomātu audzēšanas entuziasts varēs pieteikties pasākuma dienā uz vietas.

Uzzinot jaunas receptes, virtuves noslēpumus, jaunas garšas un kulinārijas prasmes, Tomātu svētkos apmeklētāji varēs vērot ēdiena gatavošanas meistarklasi profesionāla pavāra Jāņa Viatera vadībā. Protams, viena no galvenajām ēdiena sastāvdaļām būs tomāts.

Lai svētku mazākiem apmeklētājiem būtu dažādām aktivitātēm pavadīta diena, no plkst. 11.00 Tomātu svētkos bērniem būs vairākas radošās darbnīcas, kurās varēs izgatavot aproces un auskarus no pērlītēm un filca materiāla, apgleznot seju, doties nelielā izjādē ar zirgiem un izbaudīt cirka šova elementus.

Pasākumu no plkst. 11.00 ieskandinās grupa “Pipari”, bet pēcpusdienā būs skatāma Liepas amatierteātra “Krams” izrāde “Kāzas bazūnēs”. Brenguļu sporta centrā (SC) “Kaimiņi” būs apskatāma izstāde “Brenguļu un Jaunvāles skolām 160” un Santas Paegles Dzērvīšu skolas makets.

Savukārt no plkst. 11.00 līdz 13.00 ikviens svētku apmeklētājs gaidīts projekta “Veselas un veselīgas sabiedrības veicināšana Brenguļu, Kauguru un Trikātas apvienībā” aktivitātēs, kas norisināsies SC “Kaimiņi” 1. stāva foajē. Bērni būs aicināti fiziski izkustēties, piedaloties dažādos līdzsvara, precizitātes un veiklības uzdevumos pie sporta centra “Kaimiņi”, bet pieaugušie aicināti parūpēties par savu sirds un asinsvadu veselību, veicot glikozes un holesterīna eksprestestus, izmērot asinsspiedienu un pulsu un saņemot īsas ekspreskonsultācijas par testu rezultātiem.

Tomātu svētki piesaistīs ne tikai tos, kuri interesējas par tomātu audzēšanu, bet arī sportistus, kuri no plkst. 10.00 pie SC “Kaimiņi” spēkus izmēģinās vairākās sporta disciplīnās. Komandas varēs sacensties pludmales volejbolā un florbolā 3×3, bet individuāli varēs izmēģināt savus spēkus šautriņu mešanā, krosmintonā, kornholā un basketbola metienos no vietas (sporta aktivitāšu nolikums ir pieejams pašvaldības mājaslapā www.valmierasnovads.lv).

Lai šodien gūtu pārsteigumu, tomātiem jāapvieno tādi parametri kā izskats, garša, krāsojums un izmērs, un to selekcionāriem ir izdevies izdarīt. Tomātu svētkos būs iespējams ielūkoties selekcionāru mākslas darbos, redzēt pasaules jaunākās un modernākās tomātu šķirnes, ko savos dārzos izlolojuši Latvijas tomātu kolekcionāri.

Informāciju sagatavoja: Marija Melngārša, Valmieras novada pašvaldības, Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas, komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste tālr. 26351628

Tomātu svētku 2022 programma
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux