Sarkanā mežskudra Valmierā stāsta par dabas daudzveidības samazināšanos

“Kad bites pazudīs pavisam no planētas, cilvēkam paliks tikai četri gadi, ko izdzīvot.” (Moriss Meterlinks) Atsaucoties šim GreenFest’21 Mākslas festivāla aicinājumam, Valmieras novada pašvaldības mākslinieks Gints Sippo kopš septembra sākuma Valmierā, uz Gaujas saliņas aiz Dzelzs tilta ir radījis zemes mākslas tehnikā veidotu objektu “Sarkanā mežskudra”. Kā viens no 12 Gaujas Nacionālajā parkā apskatāmajiem festivāla mākslas darbiem, tas uzrunās garāmgājējus, rosinot ļauties festivāla tematikas raisītām pārdomām un sajūtām, ko raisa skudras ugunīgi sarkanās krāsas Gaujas vēsajos ūdeņos.

Sarkanā mežskudra ir viens no diviem Valmierā apskatāmajiem GreenFest’21 Mākslas festivāla objektiem. Otrs Valmieras objekts ir Maģistrāle PĻAVA, kas apskatāma Valmieras Dīvaliņa pļavās pie Lucas un Palejas ielām. Ar vides mākslas objektu starpniecību festivāla autori uzsver dažādu augu un dzīvnieku sugu (dzīvotņu) izzušanas izaicinājumu pasaulē un Latvijā, kas ir tiešs videi nedraudzīgas saimniekošanas rezultāts ar ilgtermiņa sekām ekoloģijai, videi, dabai, cilvēkam. Ar mākslas festivālu vienlaikus tiek paplašināta GreenFest diskusija par Gaujas Nacionālā parka kļūšanu par vienu no pirmajiem BIO apgabaliem Eiropā, kas ir viena no zaļā dzīvesveida festivāla GreenFest veidotāju idejām. Plašāka infromācija par festivālu pieejama tā mājaslapā www.greenfest.lv

“Sarkanā mežskudra dod lielu ieguldījumu mežu aizsardzībā no kaitēkļiem. Jebkurš skudras apraksts vienmēr sākas ar stāstu par viņas smago darbu. Un tam ir iemesli. Mazās radības ir tik spēcīgas, ka tās ienes skudru pūznī kukaiņus, kas pārsniedz sava ķermeņa svaru vairākas reizes. Eksperti lēš, ka viena skudru pūžņa iemītnieces spēj pasargāt no kaitēkļiem līdz vienam hektāram meža, ir grūti nenovērtēt skudru ieguldījumu mežaudzes veselībā,” par sava mākslas darba tematiku stāsta mākslinieks Gints Sippo.

Zemes mākslas objekta “Sarkanā mežskudra” materiāls ir videi draudzīgs un visā tā eksponēšanas laikā, tas fiziski mainās – sēžas, sadalās, apaug ar zāli. Skudras ķermenis stilizēti ir veidots no apmēram trīs kubikmetriem kūdras masas, kas novietots uz priedes koka karkasa kājām un pamatnes.

Valmieras novada pašvaldība pateicas projekta “Sarkanā mežskudra” atbalstītājiem SIA “BYKO-LAT” un AS “Seda” par dāvātajiem mākslas darba izejmateriāliem, kā arī festivāla “GreenFest” organizatoriem biedrībai “GreenFest” par iespēju kļūt par daļu no šī vides un zemes mākslas festivāla.  

Informāciju sagatavoja: Līga Bieziņa, Tālr.: 26495997

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux