11.15 – 14.00 LEKCIJA UN PASTAIGA AR ĢEOLOGU UN DABAS EKSPERTU DAINI OZOLU
Esam pagodināti festivālu kuplināt ar ģeologa un dabas eksperta Dainis Ozols vadīto lekciju un pastaigu pa Līču skolas tuvējo apkārtni, kurā festivāla apmeklētāji tiks iepazīstināti ar Salacas ielejas ģeoloģiju un dabas daudzveidību. Pēc nelielas ievadlekcijas un ģeoloģisko karšu izpētes, kopā dosimies pārgājienā uz nelielo Salacas pieteku Peidas upīti (2km attālumā no Līču skolas).
- 11.15 Līču skolas terases mājā ievadlekcija ar kartēm par apkārtnes ģeoloģiju:
– kādi ieži un nogulumi sastopami, cik sen un kā tie veidojušies, kā veidojies reljefs.
- 12.00 Pastaiga ar ģeologu:
– meklēsim, vai ir kāda svaiga siena, kur redzami slāņi, ko tie mums stāsta,
– savāksim akmeņus un mēģināsim noskaidrot, kā un no kurienes tie šeit nonākuši, kādus minerālus un fosīlijas akmeņos varam ieraudzīt,
– izmēģināsim “zelta” skalošanu – skalojot panākt, ka no smiltīm tiek aizskaloti vieglie minerāli, bet paliek smagie un tos izpētīt.
11.15 – 17.00 KERAMIKAS DARBNĪCA / RAKU DEDZINĀJUMS (pēc pieprasījuma dedzinājums tiks atkārtots pēc koncerta 20:00)
Šī gada Mazsalacas Vadātājā būs unikāla iespēja pieredzēt aizraujošu un krāšņu keramikas apdedzināšanas tehniku, kura sakņojas Japānas kultūrā, bet arī Baltijas reģionā šīs tehnoloģijas variācija ir labi pazīstama jau kopš laikiem, kad pirmās ciltis ienāca Latvijas teritorijā.
24. augustā būs iespēja iepazīties ar trīs RAKU apdedzinājuma veidiem:
1. naked raku jeb kailais raku ir dekoratīvs keramikas apdedzinājums, kas rada krāšņu, melnbaltu plaisainuma rakstu.
2. zirga astru un cukura uzdegumu raku – veido tūlītēju uzdeguma rakstu uz sakarsētas keramikas.
3. Baltijas raku – sakarsētas keramikas dekoratīva poru aizpildīšana, mērcot darbus īpaši sagatavotā piena, kliju, miltu maisījumā, kas arī veido spilgtu, dekoratīvu uzdegumu.
RAKU dedzinājumam darbi tiek sagatavoti un pirmreizēji apdedzināti jau iepriekš, sacensību līdzbraucējiem un festivāla viesiem būs iespēja sacensību dalībniekiem un arī sev apdedzināt medaļas kādā no trijiem RAKU veidiem un pieredzēt pārvērtības, ko keramikā rada uguns.
Sacensību pirmo vietu ieguvējiem būs unikāla iespēja savas medaļas izgatavot pašiem – karstus vilkt laukā no cepļa un izveidot kādā no RAKU tehnikām.
RAKU dedzinājumu vadīs keramiķe Inuta Graudiņa, kas ir šīs tehnoloģijas lietpratēja. Inuta rādīs dažādus paraugus, stāstīs par šo tehnoloģiju un izvedīs cauri visam apdedzināšanas procesam. RAKU apdedzinājums taps sadarbībā ar keramikas darbnīcu Vidusmeži.
P.S. Pagājušā gada vēl nesaņemtie keramikas nodarbības dalībnieku svēpētie trauki arī gaidīs autorus festivālā.
11.15 – 17.00 EKOPRINTA JEB AUGU BATIKDRUKAS DARBNĪCA LAILAS STRADAS VADĪBĀ
Laila Strada ir tekstilmāksliniece, rokdarbniece, bitenieka sieva, mājīgas vides radītāja, daudzus gadus strādājusi mākslas pedagoģijā un vilna viņas rokās kļūst plastiska kā māls. Lailu interesē pētīt un izmēģināt dažādas tehnikas un paņēmienus. Viņa ir nepārtrauktā izpētes procesā un labprāt ar savu pieredzi dalās ar citiem domubiedriem.
“Mazsalacas Vadātājā” Laila vadīs ekoprinta jeb augu batikdrukas darbnīcu – tā ir drukas tehnika, kurā ar tvaicēšanas paņēmieniem tiek iegūti augu nospiedumi uz kokvilnas auduma, darbnīcā iepazīsim šīs tehnikas unikālās un plašās iespējas, sagatavosim audumu printēšanai, izkārtosim uz tā lapas, visu satīsim rullī un liksim katlā tvaicēties. Tumšus nospiedumus uz kokvilnas veido: etiķa koka lapas, valrieksta lapas, kļavas lapas, ozola lapas, parastais kārkls, peonijas lapas, ugunspuķe, upenes lapas, avenes lapas, retējs, zemeņu lapas, raspodiņš, ģerāniju lapas, fiziokarpa lapas, parūkkoka lapas, anemoņu lapas, vīgriezes. Ja Tavā dārzā aug šie augi, ņem līdzi! Un vēl ņem līdzi baltu jaunu vai lietotu, bet obligāti izmazgātu 100% kokvilnas nelielu izstrādājumu, piemēram, T-kreklu, krekliņu, zeķītes, galda sedziņu. Uz vietas būs pieejami iegādei dažādu izmēru kokvilnas T-krekli /5EUR, zeķītes/4EUR.
Darba vietu skaits ir ierobežots, tāpēc procesu atkārtosim vairākas reizes. Tvaicēšanai nepieciešamas 2 stundas, to darīsim koncerta laikā, lai uzreiz pēc tā varētu attīt audumus un noņemt augus, kas būs aizraujošs un pārsteidzošs process.
13.00-17.00 ROKSMĒLUMA PAPĪRA LIEŠANAS DARBNĪCA
Roksmēluma papīra liešanas darbnīca mākslinieces Ilzes Dilānes vadībā.
Roksmēluma papīra darbnicā varēsi izgatavot papīru no otrreizēji pārstrādāta papīra masas un džinsu auduma masas, dekorēt papīra pamatloksni ar sausiem ziediem, augiem, veidot uz papīra rakstus ar aukliņām un diegiem dubultloksnes tehnikā. Izmēģināsi arī virsmas dekorēšanas metodi gleznojot ar pigmentēta papīra masām, kā arī uzzināsi daudz ko citu par roksmēluma papīra izgatavošanu, vēsturi un daudzveidīgo pielietojumu, piemēram, gaismas objektu veidošanā.
Ilze Dilāne ir studējusi Latvijas Mākslas akadēmijā gleznošanas un arī keramikas katedrā, ikdienā strādā Rīgā, Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skolā, kurā jau kopš 2011. gada attīsta Papīra Darbnīcu “Cronquist” – izgatavo roksmēluma papīru pārstrādājot papīra masā audumus, augus un arī biroja papīru, eksperimentē ar dažādām šķiedrām, nodod zināšanas skolēniem un citiem interesentiem. Ilze ir IAMPA (International Association of Hand Papermakers and Paper Artists) biedre un regulāri piedalās asociācijas biedru organizētās izstādēs, simpozijos un pieredzes apmaiņās.
Pievienojies un radi savu unikālu roksmēluma papīra loksmi! Nes to tālāk uz bibliotēkas nodarbību un radi savu mini grāmatiņu.
11.00 – 15.00 LASĀM UN TAISĀM GRĀMATAS / GRĀMATIŅU VEIDOŠANAS DARBNĪCA kopā ar Mazsalacas pilsētas bibliotēku
Pašiem mazākajiem festivāla apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar Mazsalacas pilsētas bibliotēkas sarūpēto jaunāko bērnu grāmatu klāstu. Bērniem vecumā 7+ būs iespēja izveidot arī pašiem savu grāmatiņu kopā ar bibliotekāri Liene Apsīte.
Mazsalacas pilsētas bibliotēka ir viena no foršākajām vietām, kur Mazsalacā pavadīt laiku kopā ar bērniem – tiekamies 24. augustā uz vērtīgi pavadītu laiku Mazsalacas Vadātājs 2024 | Taku skriešanas un laivošanas festivāls.
12.00 – 17.00 KRĀSU ŠĻAKSTU STŪRIS
Krāsas var būt lielisks instruments, kā izteikt savas emocijas, kā izstāstīt stāstu vai kā vienkārši jautri un radoši pavadīt laiku. Vēlamies festivāla apmeklētājus iepriecināt ar krāsainu aktivitāti, kas būs pa spēkam ikvienam un kopīgi radīt košas, abstraktas gleznas. Radošās personības Gitas Sirmās vadībā, tev būs iespēja uz lieliem papīra laukumiem spridzināt krāsu balonus ar šautriņām, ar milzu otām uzzīmēt Līču skolu vai savu portretu, veidot zīmējumu ar krāsu piesūcinātām švammēm, sajusties brīvi, izpriecāties un radīt kopdarbus, uz kuru fona uzņemt fotogrāfiju piemiņai no otrā taku skriešanas un laivošanas festivāla “Mazsalacas Vadātājs”.
Ar nepacietību gaidām satikšanos 24. Augustā Līču skolā!
15.00 – 17.00 “ZĪMĒ VIEGLI” MEISTARNĪCA UN SKIČPASTAIGA
Festivāla un sacensību dalībniekus aicinām iegūt jaunu radošu pieredzi “Zīmē viegli” meistarnīcā, ko vadīs burvīgā Daina Domašūte. Daina ir cilvēks, pilsētvides skicētāja (urbansketcher), spējraisis (koučs) un viena no ūdenskrāsu zīmola Deepdeeplight watercolors radītājām.
“Zīmēšana priekš manis ir kā vēl viena maņa, kas man ļauj pasauli piedzīvot vēl īpašāk. Es ticu vienradžiem un pēdējos 3 gadus zīmēju tikai ar savu nevadošo (kreiso) roku vai ar vienu līniju, neatlaižot roku no papīra, vai neskatoties uz papīra vispār, bet tikai uz zīmējamo. Tā es spēju būt klāt brīdim un neko negaidīt. Tā es dzīvoju dzīvi un meklēju aizvien jaunus rīkus un metodes, lai zīmējot varu justies brīvi un dalīties šajā sajūtā ar katru, kurš vien pagadās ceļā un grib arī tā! Zīmēt mēs protam, varam un drīsktam!” saka Daina un mēs viņai pilnībā uzticamies.
KĀDĒĻ: Tev vienmēr būs pieejams vēl viens varens veids/instruments kā būt šeit un tagad, kā ieraudzīt “savādāk”, kā paļauties, ka acs un roka ir labi sabiedrotie, un varbūt varēsim provēt no sevis nesagaidīt neko. Kā radoši “muļķoties” un saprast, ka viegli ir tas, kas tiešām, tiešām mums noder ikdienā! Un pēc pieredzes saku – zīmēšana ļauj Tev ieraudzīt pasauli tiiiik ļoti, ļoti brīnumainu! Aaaaa, un tāpat kā elpot, zīmēt māk visi!
KO DARĪSIM: Pastāstīšu par to, ko dod šāda aizraušanās, kur vari būt pats un gana tieši tāds kāds esi šajā brīdī! Dosimies ātrā skičpastaigā (speed sketch) pa Līču skolu un zīmēsim viegli to, ko redzam un jūtam. Izpaudīsimies ar ūdenskrāsām, rapidogrāfiem, tušu, žagariņiem. Un noteikti Tev būs bijusi pirmā izstāde, ko uzmeistarosim beigās, lai kopā lepotos, hihihi
11.15 – 22.00 MAZSALACAS JAUNIEŠU CENTRA MINI ORIENTĒŠANĀS
Visas dienas garumā Līču skolas teritorijā notiks Mini orientēšanās, ko jums būs sagatavojis Mazsalacas Jauniešu Centrs!
Mazsalacā un tās apkārtnē dzīvo un mācās daudz foršu jauniešu. Tagad viņus ikdienā var sastapt arī Mazsalacas Jauniešu Centrā, kur viņi var rast drošu, draudzīgu vidi, kurā īstenot un dalīties ar savām idejām. Jaunieši mācās ne tikai skolā, bet arī kopā ar Jauniešu centru un centra fantastisko vadītāju Jolanta Pinkule. Mācās jaunas spēles un aktivitātes, mācās strādāt komandā un uzņemties atbildību. Mācās pārvarēt bailes un izvērtēt izaicinājuma risku. Mācās arī saziņu ar dažāda vecuma cilvēkiem. Ir tik daudz lietu, ko jauniešiem ir jāapgūst. Tāpēc patiess prieks, ka “Mazsalacas Vadātājs” var būt daļa no jauniešu pieredzes, kas būs gūta patīkamā un sportiskā gaisotnē. Viņi parūpēsies par mini orientēšanos, kura būs pa spēkam katram festivāla dalībniekam, jo to varēs veikt mierīgā un nesteidzīgā solī, baudot Līču skolas apkārtni.
Piedalies un baudi atmosfēru Mazsalacas Vadātājs 2024 | Taku skriešanas un laivošanas festivāls kopā ar foršiem un aktīviem jauniešiem!
19.00 “THE BAD TONES” BRĪVDABAS KONCERTS
Sacensību dalībnieki un festivāla apmeklētāji dienas izskaņā aicināti uz BRĪVDABAS KONCERTU – uz Līču skolas skatuves uzstāsies dabas un blūza iedvesmots psihedēliskā roka kvartets The Bad Tones!!!
The Bad Tones raksturo sapņainas ģitāras un viļņainas vokāla partijas. Šajā ansamblī grupas dalībnieki ir atraduši savu unikālo skanējumu, sajaucot klasiskā roka un blūza standartos izstrādātās prasmes ar modernas, neatkarīgas mūzikas dziesmu rakstīšanas pieeju. Visi grupas dalībnieki ir bijuši saistīti ar Rīgas mūzikas scēnu jau no agriem pusaudža gadiem un spēlējuši dažādās grupās pirms The Bad Tones dibināšanas.
Ģitāra, vokāls, taustiņistrumenti – Edvards Broders, aiz bungām un atbalsta vokāls – Kalvis Sležis-Zaļkalns, ģitāra, gadījuma taustiņi un vokāls – Rūdolfs Ozols, bass un vokāls – Alberts Levics.
Iepriekš pazīstami kā “The Pink Elephant”, viņi ir izdevuši 2 albumus – “Mellowing” un “Cassette Concert”; Kā arī EP “Bad Tunes”, pilna garuma albums “Is It Good Enough?”, dzīvo albumu “Ezera Skaņas” un EP “Back Together Forever”, “i” un “ii” ar jauno nosaukumu “The Bad Tones”.
Ieklausies https://open.spotify.com/artist/6iY4jII9Vev8rJjo4BN9uD…
Un brauc pieredzēt dzīvē Mazsalacas Vadātājs 2024 | Taku skriešanas un laivošanas festivāls 24. augustā plkst. 19:00 Līču Skola!
Līču skolas skatuve tapusi ar festivāla lieldrauga Meža Enerģija atbalstu.
Biļetes uz festivālu (darbnīcām un koncertu) pērc šeit: https://vadatajs.lv/index-pay.html vai festivāla dienā Līču skolā.
Sacensību dalībniekiem festivāla kultūras programma par brīvu!
Festivāla kultūras programma top ar finansiālu atbalstu no Valsts kultūrkapitāla fonds mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, sadarbībā ar Mazsalacas Kultūras centrs.