Valmiera apņemas kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu

Valmierieši ir pragmatiski, reāli domājoši un racionāli. Valmiera un topošais Valmieras novads ir arī vienota un bagāta kultūrtelpa ar spēcīgām tradīcijām un izteiktu jaunradi. Tā ir savdabīga un nemitīgi no jauna atklājama. Tāpēc Valmiera ir apņēmības pilna kļūt par Eiropas kultūras galamērķi, jaunizveidotajā novadā izstrādājot un īstenojot Eiropas līmeņa ilgtermiņa kultūras programmu. Tā būs pieejama ikvienam Valmieras novadā dzīvojošajam un vienlaikus interesanta Latvijas un Eiropas iedzīvotājiem, katram dodot iespēju programmā atrast sev būtisku vietu.

“Kultūras veidojas sinerģijā – atbildīgo institūciju un iedzīvotāju mijiedarbībā. Valmieras novadam kā vienotai kultūrtelpai ir milzīgs potenciāls Latvijā un Eiropā. Tā ir sena, skaista, neparasta, tai ir arī sāpīgas rētas, kas iegūtas kopīgajā un sarežģītajā Eiropas vēsturē. Veidojot mūsu kultūras programmu, varam runāt gan par gadsimtiem seniem notikumiem, nesenu pagātni, šodienu, plānot un redzēt nākotni, kādā vēlamies dzīvot. Mūsu mērķis ir radīt visa novada iedzīvotājus iekļaujošu un mākslinieciski augstvērtīgu programmu, kura būs interesanta arī novada viesiem,” stāsta Reinis Suhanovs, Valmieras pilsētas Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 mākslinieciskās programmas vadītājs.  

Valmieras kultūras savdabību iespējams sajust kustībā – ir jādodas ceļā, ir jāiekustina domas. Ir jābūt gataviem piedzīvojumam, dodoties purvā, jaunatklājumiem, ieraugot gadsimtus klints sienās. Ceļš vedīs uz neparastiem kinoteātriem, uz kuriem jāierodas ar velosipēdu, bet māksla, kā ik gadu, vienu mēnesi pārcelsies uz dzīvi pilsētvidē. Būs iespēja mērot zaļo dzelzceļu, piedzīvot neparasto vietās, kas nes tikpat neparastu nosaukumu, un sajust muižu senatnīgo elpu, baudot šīs puses īpašos ēdienu un dzērienus. Kopā mēs radīsim kultūras vietu un norišu karti, iezīmēsim pieturvietas, ceļosim, atklāsim stāstus un piedzīvosim īpašus kultūras notikumus.  

Šobrīd norit aktīvs darbs, lai topošajam Valmieras novadam izveidotu kultūras stratēģiju, kas ilgtermiņā veicinās reģiona attīstību un virzību. “Pārmaiņu laiks un vēlme pēc iespējas veiksmīgāk realizēt Valmieras novada ekonomisko attīstību ir stiprinājusi mūsu apņēmību kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Kopīga kultūras vērtību apzināšanās, mums raksturīgais pragmatisms un spēja  jaunradīt ir lielisks resurss, lai ne tikai tuvotos mērķim, bet arī ceļā uz to kopā atklātu, cik bagāti un neparasti esam,” stāsta Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks. Ceļu uz Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu 2027.gadā Valmiera veiks jaunajā Valmieras novadā, kas būs otrs lielākais novads Latvijā aiz pilsētām ar lielāko reģionālās attīstības potenciālu.   

“Eiropas kultūras galvaspilsēta” ir viena no zināmākajām Eiropas iniciatīvām ar mērķi aizsargāt un veicināt kultūru daudzveidību Eiropā, uzsvērt tās kopīgās iezīmes, vairot iedzīvotāju piederības apziņu kopējai kultūras telpai un rosināt kultūras ieguldījumu pilsētu ilgtermiņa attīstībā saskaņā ar to attiecīgajām stratēģijām un prioritātēm.   2027.gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukums tiks piešķirts vienai Latvijas un vienai Portugāles pilsētai.  

Lēmumu piedalīties iniciatīvā Valmieras pilsētas pašvaldības dome atbalstīja 28.janvārī, programmas īstenošanai nosakot vairākus mērķus, tajā skaitā veicināt Valmieras pilsētas un Valmieras novada ekonomisko izaugsmi, nacionāli un starptautiski konkurētspējīgas kultūrvides attīstību, kultūras infrastruktūras atjaunošanu, atpazīstamību nacionālā un starptautiskā mērogā, kā arī izglītotas, aktīvas, radošas un uz videi draudzīgu dzīvesveidu orientētas sabiedrības attīstību, iedzīvotāju līdzdalību un iesaisti sabiedrībai nozīmīgās norisēs, pilsētvides attīstībā, kultūras un jaunrades procesos.   Foto: Strenči, no Ilzes Kurtes personīgā arhīva.    

Informāciju sagatavoja: Kristīne Melece, Valmieras pilsētas pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, Mob.tālr.: 26553317

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux