Veidojot tradīciju Jauno gadu iesākt, stiprinoties gadsimtus pārdzīvojušā, skaistā, garīgā mūzikā un kopīgā lūgšanā, ar jaunu programmu atgriežas muzikālais projekts “Laiks. Tu. Lūgšana”. Vakar, 3. janvārī, Rīgas Vec. sv. Ģertrūdes baznīcā tika piedzīvots koncertuzveduma pirmatskaņojums. Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā koncerts skanēs 7. janvārī plkst. 18.00.
Koncertuzvedumā piedalās dziedātāja Aleksandra Špicberga un vīru vokālā grupa, flautists Andis Klučnieks, ģitārists Vladimirs Kudrins un sitaminstrumentālists Elvijs Endelis, kā arī vokālā grupa “Puikas”.
Jaunajā koncertprogrammā “Laimes flauta I Laiks. Tu. Lūgšana”, līdzīgi kā pirmajā “Laiks. Tu. Lūgšana. Dziedājumi un Arvo Perts”, skan dažādu gadsimtu un tradīciju baznīcas dziedājumi un lūgšanas dažādu pasaules tautu valodās. Koncertā izskan dziedājumi spāņu, grieķu, armēņu, baznīcslāvu, latviešu valodās. Līdzās pavisam seniem anonīmu autoru dziedājumiem rindojas dziedājumi no kolorītiem, tautas mūzikā balstītiem, pagājušā gadsimta komponistu radītiem garīgās mūzikas opusiem – “Kreoliešu mesa” un “Flamenko mesa”. Īsts pārsteigums klausītājiem ir dziedājums no beļģu franciskāņu mūka komponētās “Lubas mesas”, kas pārsteidz ar Āfrikas tautas bantu tradicionālās mūzikas krāsām.
Programmas vadmotīvs – cilvēka iekšēju cīņu ceļš, visa mūža garumā meklējot Patiesību.
Līdzīgi kā iepriekšējā programmā, dziedājumi mijas ar instrumentālām skaņu gleznām. Šoreiz galvenajā lomā – flauta! Patiesi! Ne jau viss cilvēka dvēselē notiekošais ir izsakāms vārdos! Pašos tās dziļumos mītošo šoreiz ļauts izdziedāt flautām un stabulēm izcilā flautista, multiinstrumentālista Anda Klučnieka sniegumā. Savukārt dienvvidzemju kolorītu un temperamentu palīdzēs uzburt izcilie instrumentālisti Vladimirs Kudrins un Elvijs Endelis.
Emocionālajā gara pārdzīvojumā klausītāja ceļabiedre un vienlaikus atskaites punkts ir Gaisma, ļaujot piedzīvot līdzpārdzīvojuma, atmiņu un jaunu atklāsmju mirkļus. Gaismu režija arī šoreiz Ivara Vācera rokās.
Programmas moto izvēlēti persiešu dzejnieka Rūmī vārdi: “Spēlē laimes flautu! Tu pats esi melodija.”
“Projekta pirmā programma “Laiks. Tu. Lūgšana” saņēma augstu klausītāju un mūzikas kritiķu novērtējumu. Izskanējuši jau astoņi šīs programmas koncerti! Tas deva ierosmi iesākto turpināt. Pasaules tautu garīgo dziedājumu klāstā ir tik ārkārtīgi daudz muzikālo opusu, kas klausītājiem Latvijā ir maz zināmi. Mūsu mērķis ir meklēt un atrast kopsaucējus – vienojošo. To, kas uzrunā un stiprina cilvēkus visā pasaulē neatkarīgi no tautības, dzimuma, vecuma, jo vairāk par visu šodien pasaulē, tostarp mūsu Latvijā, nepieciešami garā stipri, vienoti ļaudis,” vēsta programmas producente Māra Špicberga.
Aicinām visus svētdien, 7. janvārī, plkst. 18.00 uz Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcu, kur vēlreiz savu stāstu izstāstīs Laimes flauta!
Koncerts vienā daļā, norises ilgums: 1 stunda 20 minūtes.
Biļetes šeit. Pieejamas atlaides pensionāriem, skolēniem, studentiem. Jaunums – iespēja iegādāties biļeti, izvēloties konkrētu sēdvietu vai ieejas karti, kas paredz iespēju klausīties koncertu, ieņemot kādu no nenumurētajām sēdvietām baznīcas sānu daļās.
Aleksandra Špicberga ir viena no spilgtākajām un daudzpusīgākajām jaunās paaudzes mūziķēm Latvijā, kurai vienlīdz tuva ir kā akadēmiskā, tā baznīcas un tautas mūzika. Vairākkārtēja valsts un starptautisku jauno vokālistu konkursu laureāte, piedalījusies starptautiskos mūzikas festivālos. Aktīvi koncertē, sadarbojoties ar dažādu žanru izpildītājmāksliniekiem. 2023. gadā augstu skatītāju un mūzikas kritiķu vērtējumu guvis viņas sniegums koncertuzvedumos “Nestāstot” un “Laiks. Tu. Lūgšana. Dziedājumi un Arvo Perts”. Aleksandra ir absolvējusi Rīgas Doma kora skolu un šobrīd studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā profesora Andra Veismaņa kora diriģēšanas katedrā.
Andis Klučnieks – flautists, multiinstrumentālists, komponists, diriģents, pedagogs. Regulāri koncertē Latvijā un ārzemēs dažādu mūzikas kolektīvu sastāvos. Sadarbojies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, kamerorķestri Sinfonietta Rīga, Latvijas Radio kori, Valsts akadēmisko kori “Latvija”. Andis sevis piesaka kā daudzu un dažādu muzikālu projektu un piedzīvojumu dalībnieku.
Vladimirs Kudrins – klasiskās ģitāras virtuozs. 2016. gadā absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju pie profesora Juļusa Kurauska. Kopā ar Aleskandru Špicbergu piedalījies dažādos muzikālos projektos, tapušas vairākas koncertprogrammas, ierakstīts mūzikas albums. Līdzās aktīvai koncertdarbībai Vladimiram ir 12 gadu pedagoģiskā pieredze.
Elvijs Endelis – viens no spožākajiem Latvijas sitaminstrumentālistiem. Saņēmis augstas godalgas vairākos starptautiskos konkursos. Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā ieguvis divus profesionālos maģistra grādus mūzikā. Līdztekus dažādiem solo un kamermūzikas projektiem Elvijs savu muzikālo darbību turpina Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra, kā arī Latvijas Nacionālās operas un baleta orķestra sastāvā.
Vīru vokālā grupa – īpaši šim projektam izveidota mūziķu apvienība Aleksandras Špicbergas vadībā. Baznīcas dziedājumu kontekstā to droši varētu saukt arī par vīru kori, jo desmit dziedoņi būtu jau patiešām prāvs un pilnskanīgs draudzes koris. Līdzīgi kā skanējumā tik daudzveidīgie dziedājumi, arī paši dziedātāji, lai arī visi guvuši muzikālu izglītību, ir ar ārkārtīgi atšķirīgām balsīm, dziedāšanas manieri un pieredzi. Starp dziedātājiem ir gan diplomēti kora diriģenti un profesionālu koru dalībnieki, gan dažādu konfesiju draudžu koristi. Liela daļa dziedātāju ir Rīgas Doma kora skolas zēnu kora absolventi. Tas arī bija viens no uzveduma veidotāju sākotnēji liktajiem uzdevumiem – pulcējot dziedātāju sastāvu, atrast zelta vidusceļu starp akadēmisku un dabisku dziedāšanas manieri, saglabājot autentisku, pirmatnēju balsu skanējumu. Līdzās vīriem šajā koncertprogrammā ieskanēsies arī zēnu balsis. Koncertā savu pirmo lielo uzstāšanos piedzīvo 2022. gadā dibinātā zēnu vokālā grupa “Puikas”.
Informāciju sagatavoja:
Māra Špicberga, koncerta producente