Valmieras novada tūrisma uzņēmējdarbības pieredzes stāsts – kalēja darbnīcas “Kalnmesteri” saimnieks Edvīns Šakalis

Kādā saulainā un siltā pavasara pēcpusdienā dodamies ciemos pie rūjienieša vienpadsmitajā paaudzē Edvīna Šakaļa, kurš ik dienu darbojas savā kalēja darbnīcā “Kalnmesteri”, kur labprāt uzņem viesus, izrāda savu darbnīcu un radītos darbus, kā arī pastāsta par savu plašo pieredzi kalēja arodā. Arī mums tiek izrādīta darbnīca, tiekam iepazīstināti ar “sērkociņu kastītes disko” un pat piedzīvojam nelielu uguņošanu. Pēc tam, kad saimnieks ir lepni izrādījis savu valstību, viņš ir gatavs piesēst un parunāties par to, kā ir sākusies viņa uzņēmējdarbība tūrisma jomā un kā tā ir attīstījusies līdz šodienai.

Edvīns Šakalis ir no kalēju dzimtas, un šo profesiju uzskata par radošu – ir gandarījums, kad citiem var parādīt to, ko pats radījis savām rokām. Īpaši priecājas, kad uz kalēja darbnīcu ekskursijā ierodas bērni – viņiem acis mirdz, un ir atvērti piedzīvojumam. Saimnieks priecājas par katru ciemiņu – skolēnu ekskursiju grupām, darba kolēģu kompānijām, vecpuišu un vecmeitu ballītēm vai jaunlaulāto pāri, vēstniekiem, tuviem un tāliem visiem – jo cilvēki ir tie, kas dod iedvesmu radīt un tapt jaunām idejām. Nereti viesi “Kalnmesteros” ierodas, jo redzējuši stāstu par Edvīnu kādā televīzijas raidījumā – “Province”, “Tā dzīvojam” un pat “Vakariņas ar savējiem”. Arī igauņi ir viesojušies kalēja darbnīcā Rūjienā, lai uzņemtu sižetu raidījumam.

“Kalnmesteru” smēdē tapušie darbi atrodami vai ikkatrā pasaules nostūrī. Edvīns ir radījis ap 5000 zvanu, un pēdējais no tiem ir aizceļojis uz Indiju. Viņš ir diezgan pārliecināts, ka katrā Rūjienas mājā atrodas kāds viņa radīts metāla priekšmets. Ja klients vienreiz pasūtījis pie viņa kādu darbu, tad noteikti atgriezīsies arī nākamreiz, jo novērtē viņa paveikto darbu. Brīvdienas lielākoties aizrit, pārdodot savus darbus tirdziņos. Ar savu radīto produkciju viņš pabijis dažādos tirgos visā Latvijā, kā arī ārvalstīs, tomēr par vislabāko tirgu atzīst tepat Vidzemē notiekošo Straupes mājražotāju tirgu. Nereti pircēji pie viņa pienāk, lai pastāstītu, kā Edvīna radītajam priekšmetam izdevies iedzīvoties jaunajās mājās. Šādās reizēs satiktie cilvēki un sarunas ar tiem dod iedvesmu jaunām idejām. Arī jaunākās tehnoloģiskās iespējas netiek smādētas, lai iedvesmotos – pēdējā laikā dažādus risinājumus un idejas Edvīns rod populārajā video uzturēšanas aplikācijā “Tik Tok”.

Jautāts, vai darītu ko savādāk, ja uzņēmējdarbību uzsāktu no jauna, Edvīns bilst, ka nemainītu neko un visu darītu tieši tāpat. Viņš lepojas, ka uzņēmējdarbības attīstīšanai nav bijis vajadzības izmantot kredītus un aizņēmumus. Kalējs ir ļoti apmierināts ar to, kā ir ievirzījusies viņa uzņēmējdarbība. Arī ar apkārtējiem tūrisma uzņēmējiem sadzīvo labi un viens otru atbalsta, kā arī ar citām kalēju darbnīcā Latvijā ir laba komunikācija. Edvīns Šakalis norāda, ka ir jāmīl savs darbs, dzīve un cilvēki, tad arī viss iecerētais izdosies. Viņš paslavē savu sievu, kura šobrīd iedvesmo viņu pievērsties veselīgam un pareizam uzturam, lai varētu turpināt dzīvot kvalitatīvu dzīvi.

Katram radītajam priekšmetam tiek piešķirta atpazīšanās zīme – saulīte. Edvīns apcerīgi saka, ka grūtā brīdī var pielikt roku šai zīmei, padomāt par labām lietām, un uzreiz kļūst vieglāk ap sirdi. Savukārt brīdī, kad lūdzam saimnieku teikt ceļavārdus tiem, kas lasīs šo rakstu, viņš aizdomājas, ietur pauzi un saka: ”Kad sasveicinies, ir jāsaka “Vasals” – tad Tu otram kaut ko novēlē. Savukārt, kad Tu atvadies, tad ir jāsaka “Ar laimi” – novēlējums ar vēlējumu, lai otram veicas”.

Informāciju sagatavoja: Vineta Pūce, Valmieras novada Tūrisma pārvaldes vadītāja vietniece, mob. tālr.: 25664420

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux