Valmiermuižas torni iekļauj Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā

Kultūras ministrija veikusi grozījumu Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, tajā iekļaujot Valmiermuižas torni. Tas sarakstā iekļauts kā reģiona nozīmes arhitektūras piemineklis ar aizsardzības Nr. 9301.

Valmiermuižas tornis sniedz priekšstatu par Valmiermuižas vēsturisko apbūvi un ir vienīgā saglabājusies liecība par savulaik iespaidīgo Valmiermuižas pils apjomu, kuru veidoja vairākas daļas, viena no tām ir šis trīsstāvīgais mūra tornis, segts ar barokālu jumtu, kura smailē izveidots neliels sīpolveida kupols. Objekta kultūrvēsturisko vērtību papildina torņa interjera dekoratīvā apdare – sienu un griestu gleznojumi. Tie 2020. gada vasarā tika saudzīgi noņemti ar transfēra metodi un tiks glabāti Valmieras muzejā līdz to atgriešanai interjerā. Šāda metode tika izvēlēta, jo griestu pārsegumi bija kritiskā stāvoklī.   

Ar Burtnieku novada pašvaldības finansējumu 2020. gadā veikti torņa fasādes konservācijas darbi. Šogad paredzēts finansējums 37500 EUR apmērā tornīša arhitektoniskajai izpētei un restaurācijas tehniskā projekta izstrādei.   Kultūras ministrija noteikusi objekta saglabājamās vērtības: būves telpiskais risinājums ainavā, plānojuma struktūra, konstruktīvā sistēma un elementi, dekoratīvi bagātā fasāžu arhitektūra, mākslinieciskie elementi fasādēs, jumta forma, torņa smaile, jumta un torņa smailes dekoratīvie noformējuma elementi, jumta iesegums, interjera dekoratīvā apdare, gleznojumi.   Ar veikto grozījumu Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā var iepazīties šeit: https://www.vestnesis.lv/op/2021/69.23  

Foto: Valmiermuižas kultūras biedrība

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux