MATĪŠU SVĒTĀ MATEJA BAZNĪCA

17. gadsimta 80. gados celtās baznīcas barokāli gotiskais stāvs slejas pašā Matīšu pagasta centrā. Baznīca iesvētīta 1687. gada 21. septembrī, Svētā Mateja dienā, tādēļ baznīcai arī tāds nosaukums.

Pastāv uzskats, ka baznīca celta pēc Rīgas galvenā būvju vadītāja Ruberta Bindešū projekta, kura viens no atpazīstamākajiem darbiem ir Rīgas Svētā Pētera baznīcas tornis. Iespējams, tāpēc Matīšu baznīcas torņa veidols atgādina vienkāršotu Rīgas baznīcas torni ar apzeltītu gaili un lodi, un tā augstums ir 45 metri.

Baznīcā atrodas altārglezna Kristus pie krusta, savukārt galvenās ieejas portāls ir izrotāts ar ģērboni, kur attēloti 2 palmas zari, karaļkronis un Zviedrijas karaļa Kārļa XI monogramma. Dievnama ērģeles, kas joprojām darbojas un tiek skandētas dievkalpojumos un koncertos, 1867.gadā darinājis slavenais vācu ērģeļu meistars Frīdrihs Ladegasts. Pēc iepriekšēja pieteikuma baznīcā tiek vadītas ekskursijas, kā arī var uzkāpt baznīcas tornī un pavērties uz Matīšu pagastu un tam pieguļošo lauku ainaviskajām ārēm. Skaidrā laikā no torņa iespējams saskatīt Burtnieka ezera plašumus un Zilokalnu.

Baznīca ir Valsts nozīmes kultūras piemineklis.

Navigēt
Valmieras iela 3, Matīšu pagasts
GPS 57.699850, 25.159762
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux