KOKMUIŽAS PILS KOMPLEKSS

Neobaroka stilā celtā Kokmuižas ēka ir vērienīgs šī arhitektūras stila paraugs Valmieras novadā.   

Kokmuižas pils teritorijā vari vērot krāšņos stādījumus, izbaudīt pastaigas simtgadīgu koku alejās, no ārpuses aplūkot kungu māju, staļļu ēkas, muižas pārvaldnieka namu, klētis un senās alus darītavas pagrabu, kā arī Latvijā pirmo un pagaidām vienīgo sfērisko Saules pulksteni. Pēc iepriekšēja pieteikuma vari pieteikt ekskursiju gida pavadībā.

Kokmuiža (Kokenhof) bija daļa no senā Valmieras pilsnovada, kas vēlāk poļu laikā (līdz 1582. gadam) ietilpa Cēsu bīskapijā. Kopš tiem laikiem kungu mājas izskats mainījies vismaz trīs reizes. Sākotnēji tā celta no koka, kas arī devis nosaukumu Kokmuiža.

Kokmuižas parks savulaik varētu sacensties ar krāšņajiem puķu dārziem Holandes Keukenhofā. 18.gs. beigās te savas daiļdārznieka iemaņas aizsāka vēlākais Krimas botāniskā dārza direktors Nikolajs Anders fon Hārtviss.

Mūsdienās redzamās ēkas pamati likti 1880. gadā, kad to pārvaldīja baltvācu muižnieku Šrēderu dzimta. Tad šajā apkaimē parādījās skaisti zālāji. Šajā laikā parādījās tendence uz katru muižu stādīt koku aleju, un Kocēnos tās ir septiņas.

1937.gadā Kokmuižas kungu māja pēc ievērojamā tā laika arhitekta Arnolda Čuibes projekta pielāgota skolas vajadzībām, kam tā kalpo arī mūsdienās.

Navigēt
Alejas iela 2, Kocēni
GPS 57.522826, 25.334523
Kontakti
+371 26332213
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux