VALMIERAS LIVONIJAS ORDEŅA PILSDRUPAS

Valmieras Livonijas ordeņa pilsdrupas ir ievērojama tā laika vēstures liecība. Pils ar stipru priekšpili, varenu aizsardzības mūri, vaļņiem un grāvjiem ir bijusi pirmais Livonijas ordeņa nocietinājums Gaujas labajā krastā. Pils celta 13. gadsimtā, iespējams, senas latgaļu pils vietā. Tai izvēlēta stratēģiski piemērota atrašanās vieta, jo no iebrucējiem pili pasargāja arī Gaujas stāvais krasts un Rātsupītes dziļā grava.

Par Valmieras pils stratēģisko nozīmi liecina fakts, ka kara gadījumā pils vienmēr cietusi, iznīcinot ne tikai rakstveida liecības par pils vēsturi, bet arī apbūvi. Pēc Ziemeļu kara, kad 1702. gadā Krievijas impērijas armija uzbruka Valmieras pilij, palika vien drupas. Aizsargvaļņus nolīdzināja, uz pils bastioniem ierīkoja dārzus un apstādījumus. Pils teritorija pārvērtās par pilsētas daļu, kurā sāka būvēt ēkas, par būvmateriālu izmantojot pilsdrupu akmeņus. Tāpēc vēl šobrīd namus Rīgas ielā balsta arī senie laukakmeņi no Livonijas ordeņa pils.

Šodien pilsdrupu teritorijā vari apmeklēt Valmieras muzeju, bet no pilsdrupu pakalniem paveras skaisti skati uz Gauju un Valmieras vēsturiskā centra apbūvi. Te atrodas līdz mūsdienām saglabājusies vecākā koka ēka Latvijas pilsētās, kas celta arhaiskākajā būvveidā. Kādā senā, pilsdrupu ieskautā namiņā iemājojusi arī kafejnīca Vīnkalnu picērija, kur nobaudīt gardas, malkas krāsnī ceptas itāļu picas un citus gardumus.

Valmieras Livonijas ordeņa pilsdrupas
Navigēt
Bruņinieku iela 3, Valmiera
GPS 57.538901, 25.427324
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux