ZILAISKALNS

Teikām un nostāstiem apvītais Zilaiskalns ir tautas brīvības un nemirstības simbols. Arī mūsdienās tā ir vieta, kur vari smelties un atjaunot spēkus. Kalns bijis īpaši svēta vieta senajām tautām, jo tur tās svinējušas savus godus un veikušas senos rituālus. Svētki šeit tiek svinēti joprojām, bet tautas izpratne par tradīcijām un šīs vietas nozīmi laika gaitā ir mainījusies. Nostāsti vēsta, ka Zilākalna apkaimē dzīvojuši daudzi zintnieki un vārdotāji, viena no atpazīstamākajām –  Zilākalna Marta.

Kalna virsotnē atrodas 38,3 metrus augsts skatu tornis, no kura paveras plašs panorāmas skats uz dabas liegumu Zilaiskalns un tālāku apkaimi.  Pa kalna nogāzēm ved 3,5 km gara apļveida dabas taka – Zilākalna Veselības taka.

Kādēļ kalnam tāds nosaukums – Zilaiskalns? Pats nosaukums dod norādes par to, ka vārds Zilaiskalns saistīts ar lietvārda sakni sil vai zil, kas saistīta ar vārdu zīlēt vai sila – spēks (krievu val.). Tiek uzskatīts, ka mazāka ietekme kalna nosaukumā bijusi īpašības vārdam zils, kas raksturo apkārtnes purvu radīto zilas miglas plīvuru ap kalnu. Tomēr likumsakarīgi, ka zilā krāsa šeit dominē arī pavasaros, kad kalna takas rotā zilo vizbulīšu ziedu paklājs.

Pie ieejas spēka vietā pamanīsi seno Upurakmeni. Pēc izmēra nelielajā (90 x 60 cm) upurakmenī, kas virs zemes paceļas tikai 30 cm, iekalts neizslīpēts bļodveida dobums. Pēc nostāstiem kāds mācītājs reiz esot nogrūdis akmeni no kalna. 

Zilākalna virsotnes Imanta kalniņā atrodas arī skatu platforma, no kuras varēsi vērties uz kalna nogāzes ainavu.

Kalna pakājē atrodas Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrs , kur vari iepazīt ciema vēsturi, pacelties virs kalna un ielūkoties vēsturiskajā šaursliežu dzelzceļa lokomotīvē ar virtuālās realitātes palīdzību, iegādāties suvenīrus, kā arī iegūt tūrisma informāciju par ceļošanas iespējām Valmieras novadā.

Navigēt
Zilaiskalns
GPS 57.553457, 25.216256
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux