Valmieras novada tūrisma uzņēmējdarbības pieredzes stāsts – “Valmiermuižas staļļa” saimniece Rufina Juraša

Pie saimnieces Rufinas Jurašas, Valmiermuižas stallī rosība valda katrā stūrī. Pakaviem klaudzot pa seno Valmiermuižas bruģi, zirgi dodas rīta pastaigās, putni čivinot lavierē pa staļļa ārēm, darbinieki steidz gatavot maltīti brašajiem rikšotājiem, pie staļļa pulcējas jau pirmie jātgribētāji un to visu ļoti rūpīgi uzmana četri maza auguma sunīši.

Apsēžamies staļļa atpūtas zonā, kur no zirgu sedliem izveidoti autentiska dizaina krēsli, blakus stikla vitrīnās aplūkojami sacensībās iegūtie kausi. Staļļa ēka ir vēsturiska, tās mūri ir vairāk nekā 200 gadu seni. Agrāk ēkā ir turētas govis, daļa no tās kalpojusi blakus esošās “Valmiermuižas alus darītavas” noliktavas vajadzībām, bet kopš 2015. gada maija ēkā saimnieko Rufina ar ģimeni. Pirms saimniekošanas stallī 2013. gadā Rufina uzsāka sadarbību ar “Valmiermuižas alus darītavu”, nedēļas nogalēs piedāvājot izjādes ar zirgiem Valmiermuižas parkā, vēlāk pievienojušies braucieni pajūgā un pēc tam sekojusi cilvēku vēlme trenēties jāšanas sportā. Tieši šī pozitīvā sadarbība un cilvēku interese ir bijusi par pamatu pamudinājumam uzsākt savu darbību stallī. Sākumā Rufina “Valmiermuižas stallī” ieradās ar pieciem zirgiem, bet šobrīd stallī mitinās 48 zirgi. Darbības laikā ir veikti pamatīgi teritorijas un ēkas labiekārtošanas darbi, ir ievilkts ūdens, izveidoti koka boksi, kas mājīgi iederas mūra celtnē, iekārtoti divi āra jāšanas laukumi un iekštelpu manēža.

Iepriekš piesakoties, stallī ir pieejamas ekskursijas, izjādes zirga vai ponija mugurā, braucieni pajūgā vai ziemā – kamanās. Piedāvājumi stallī ir arī jaunlaulātajiem – slēdzeņu jeb “Laimes koks”, fotosesijas un izjādes. Jaunajam pārim nereti tiek dāvināts arī laimes pakavs, ko iepriekš uzticīgi ir nēsājis kāds no staļļa rumakiem. “Valmiermuižas stallī” ir iespējams rīkot dažādus pasākumus, ēkas iekšpagalms ir pieredzējis “Valmieras vasaras teātra festivāla” izrādes, kur lielākā no tām trīs dienu laikā pulcēja pat 1 500 skatītājus īpaši izveidotās tribīnēs. Katru gadu šeit norisinās profesionālas sacensības un izglītojošas nometnes bērniem.

Vēl viens Rufinas lolojums ir “Valmiermuižas Jātnieku skola”, kas paralēli tūrismam sniedz lielāko pienesumu uzņēmējdarbībai. Saimniekošana stallī nav tikai darbs, tas ir dzīvesveids un sirdslieta. Rufina atminas, ka ceļš pie zirgiem aizvedis pusaudžu gados, kad viņa pamēģinājusi trenēties jāšanas sportā – tas iepaticies, tālāk sekoja studijas ārzemēs, apgūstot jaunzirgu trenera prasmes, pēc tam pedagoģijas studijas. Vislielākais guvums ir bijusi praktiskā pieredze un ilgu gadu darbs ar zirgiem.

Staļļa saimniece kavējas atmiņās, ka sākumā izaicinājums bijis ne tikai degradētās vides, telpu un teritorijas iekopšana, bet arī komunikācija ar vietējiem iedzīvotājiem, kuri sākotnēji bijuši pret staļļa esamību māju tuvumā, bet, laikam ejot un redzot, kā teritorija iekopta un cik skaisti no rītiem ir baudīt kafijas tasi ar skatu uz zirgu aplokiem, viedokli mainījuši. Staļļa iekārtošanā daudz pieredze gūta no braucieniem uz citiem staļļiem, vēl vairāk – lietas darot pašiem. Pagājušajā gadā kārtīgs izaicinājums bijis siena augstās cenas, toties šogad par sevi liek manīt apjomīgais ēkas jumts. Tūrisma nozarē mēdz izaicināt arī tas, ka nekad nevari zināt, cik aktīva būs viesu interese. Pa reizei izaicina arī tūristi, kuri ierodas stallī bez iepriekšējas pieteikšanās. Rufina bilst, ka tas reizēm var būt pat bīstami, jo stallī vienmēr ir rosība, turklāt cilvēki, kuri nezina, kā uzvesties zirga klātbūtnē, var sevi apdraudēt. Visbiežākie viesi stallī ir jātnieku skolas audzēkņi, bērnībā iemīļojuši šo dzīvesveidu tagad, kad pieauguši, trenēties ved arī savus bērnus. Rufina atzīst, ka tas ir viens no lielākajiem komplimentiem, ko var saņemt treneris. Ir reizes, kad staļļa viesiem interesē ne tikai stallis un zirglietas, bet arī ēkas vēsturiskais stāsts. Stalli terapeitiskos nolūkos mēdz apmeklēt arī bērni ar uzvedības traucējumiem. Tālākie ceļotāji, kuri pabijuši ciemos, ir no Jaunzēlandes, Izraēlas un Indijas. Viesi no Indijas stalli apmeklējot pat vairākus gadus pēc kārtas un vedot ciemos arī savus draugus. Daudzi viesi staļļa vizīti apvieno ar alus darītavas apmeklējumu, īpaši to iecienījuši igauņi. Parasti par stalli cilvēki uzzina cits no cita.

Sarunas laikā savu viedokli par intervijas jautājumiem cītīgi izsaka arī staļļa iemītnieki, tie ar pakaviem klauvē pie boksu durvīm un ar balsīm cenšas papildināt saimnieces teikto. Rufina stāsta, ka ikdienā ir ļoti interesanti novērot zirgu un poniju savstarpējās attiecības, ir bijuši arī neskaitāmi kuriozi, piemēram, reiz poniji nolēmuši doties nesaskaņotā ekspedīcijā uz alus darītavai blakus esošajām pļavām. Rufina ar lepnumu stāsta par “Valmiermuižas stallī” audzētajiem zirgiem un viņu sertificētajiem vaislas ērzeļiem, kas ir kopdarbs ar vīru Reini. Šiem zirgiem ir dots īpašs otrais vārds “VIANA”, kas ir radies no Jurašu ģimenes meitu vārdiem – Viktorija un Anna. Viņai ir gandarījums, ka šo nosaukumu “VIANA” sāk atpazīt arī sacensībās un tas ir augstu novērtēts dalībnieku starpā. Visvairāk ikdienas darbos Rufinu iedvesmo darbošanās kopā ar ģimeni. Viņa ir gandarīta strādāt kopā ar savām meitām, kuras nu jau ir izaugušas par patstāvīgām profesionālēm un var palīdzēt ikdienas darbos. Rufinu iedvesmo bērnu smaidi, pozitīvās emocijas, tas, ka bērni atraisās zirgu klātbūtnē, pārvar bailes un pilnveido savas prasmes. Kā treneri viņu iedvesmo dalība sacensībās, mēdzot pat aizrauties elpa tajos brīžos, kad “Valmiermuižas Jātnieku skolas” audzēkņi zirga mugurā lec pāri šķēršļiem. Iedvesmo arī audzēkņu vecāki, kuri palīdz un atbalsta staļļa darbībā. Nesenākais saviļņojums esot pieredzēts pēc sacensībām Salacgrīvā, kad visi kopā ar zirgiem devušies peldēties uz jūru.

Rufina atzīst, ka, viņasprāt, tūrismā ir svarīgi, lai katrs viesis justos gaidīts. Tāpat uzņēmējdarbībā ir svarīga vēlme darboties, mērķtiecība un izpalīdzīgi cilvēki apkārt. Staļļa ikdienas darbā noder pārdomāta jāšanas nodarbību laika plānošana un tas, ka nodarbības iespējams organizēt gan ārā, gan iekštelpās. Svarīga arī sadarbība ar citiem uzņēmējiem, kā iepriekš, tā šobrīd ir cieša sadarbība ar “Valmiermuižas alus darītavu”, arī ar golfa laukumu “Avoti”, Gaujas Stāvo krastu “Sajūtu parku”, Valmieras muzeju, “Vidzemes laivām”, piemājas saimniecību “Vīnkalni” un citiem uzņēmējiem. Ja varētu visu sākt no sākuma, Rufina neko daudz nemainītu, jo ir pateicīga par to, kur ceļš aizvedis. Iespējams, ka būtu agrāk sākusi domāt par projektu rakstīšanu labākas tehnikas iegādei vai vēl labāku zirgu šķirņu atlasi. Viņa atzīst, ka ikdienas steigā noderētu kāds cilvēks komandā, kam varētu uzticēt projektu rakstīšanu.

Jautājot par nākotni, saimniece atzīst, ka aktuālākie plāni jau ir uzsākti – stallis tiek paplašināts ar jauniem, lielākas ietilpības zirgu boksiem, kas būs īpaši ērti ķēvēm un kumeliņiem. Arī turpmāk ir iecere piedalīties dažādās sacensībās, trenēt jaunos sportistus un sasniegt arvien jaunus mērķus. Vēl padomā ir ideja par nometnēm ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem, iespējams, arī par reitterapijas virzienu. Kopā ar meitām ir sapnis par jaunu piedāvājumu – pārgājieniem un peldēm kopā ar zirgiem.

Sarunas noslēgumā sapņu īstenošanai Rufina lasītājus mudina neļauties bailēm un aicina nospraust konkrētus mērķus. Rufina vērš uzmanību uz līdzcilvēku atbalsta svarīgumu gan padomos, gan darbos un domubiedru esamību blakus – tā visi šķēršļi būs pārvarami.

Nākamajā mēnesī viesosimies Vaidavas pusē, kur izzināsim stāstu par “Mucu muzeju”.

Informāciju sagatavoja: Madara Jēgere, Valmieras novada Tūrisma pārvaldes Uzņēmējdarbības speciāliste, mob. tālr.: 25437177, visit.valmiera.lv

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux