Gaujas Nacionālajā parkā varenās un neskartās dabas iepazīšana aizraujošos veidos

Gaujas Nacionālajā parkā dabu iepazīsti dodoties pārgājienā, velo izbraucienā, laivojot un aktīvos piedzīvojumos. Un katrā no tiem ieraudzīsiet pirmatnējās dabas varenību un būsiet vienā solī un straumes plūdumā ar dabu.

Noskaņojies aizraujošām brīvdienām pie dabas! Siguldā dabu sajūti un iepazīsti caur vairāk nekā 30 maršrutiem, kas gan kājāmgājējiem (hikers), gan velobraucējiem ļaus sajusties tuvāk dabai.

Savukārt laivošana pa upi Gauja skatieniem pavērs skaistos un miljoniem gadus senos smilšakmens atsegumus. Savas durvis vērusi arī jauna un unikāla ekspozīcija, kas vēsta par seno plostnieku arodu Gaujā. Iesakām ne tikai apmeklēt ekspozīciju, bet arī pieteikt braucienu ar plostu un baudīt īstu plostnieka zupu. Plostojot, skatienam paveras diženi priežu un egļu meži, pakalni un ziedošas pļavas. Siguldas novada Mālpilī wakeboard un braucieni ar SUP dēļiem mācīs uzticēties Sudas upei, lai tā notur piedzīvojumu kāros.

Gaujas Nacionālajā parkā dabā dzīvo 149 putnu un 48 zīdītāju sugas. Dabas un dzīvnieku mīļotājiem noteikti jāapmeklē šīs vasaras jaunums Siguldā, kur visai latviskā ainavā ganās pat zebras, lamas, alpakas, ķenguri, surikāti un citi dzīvnieciņi, savukārt vislielākais briežu dārzs atrodas Siguldas novada Morē. Ģimenēm ar bērniem patiks aktīvā atpūta piedzīvojuma parkos “Rāmkalni” un Baltijā pirmajā futbolgolfa parkā. Bet ja vēlme apvienot laisku dzīves baudītāja atpūtu ar skaistiem dabas skatiem, tad nesteidzīgu atpūtu sagādās  velosipēdu noma ar eleganti sagatavotu piknika maltīti līdzņemšanai.

Cēsu novada apkārtnē ir vairāki dažāda garuma pastaigu un velo maršruti, kuri ļauj aplūkot gan smilšakmens atsegumus Gaujas krastā, gan tuvējos ezerus un mežus. Uzlādēties dabā var, dodoties aplūkot Cīrulīšu dabas takas un jaunatvērto dabas vērošanas Zaļo torni, Ērgļu klintis, Sarkanās klintis, Kalējalu vai Līču-Lanģu klintis. Lieliski skati pavērsies, mērojot pārgājienu pa Amatas taku. Skats būs elpu aizraujošs no Zvārtes ieža meža un pļavu ielokā un Ainavu kraujas, no kuras skatienam paveras meža galotņu bezgalība. Mazliet mežonīgā pārgājienā var doties, izpētot Līgatnes apkārtni un industriālā mantojuma pēdas, savukārt gājiens apkārt Raiskuma ezeram sola lieliskus piedzīvojumus.  Raiskuma ezera krasti ir lēzeni un dažviet slīpi, un tajā dzīvo tādas zivis kā līdaka, asaris, rauda, plaudis, plicis, līnis, zutis, rudulis un ķīsis.

Garo distanču pārgājienu cienītājiem pieejami vairāki  maršruti Cēsu novadā, kurus  pēc vēlmes un iespējām var veikt, izvēloties konkrētu posmu vienas vai vairāku dienu pārgājienam vai velobraucienam. Viens no tiem ir Mežtaka (Forest trail) un Svētā Jēkaba ceļš. Abi maršruti Cēsu apkārtnē  šķērso Liepas, Cēsu un Līgatnes apkārtnes.      

Izbraukāt visus Gaujas līkločus, ļauties ūdens plūsmai un upes nemieram un ieelpot vasarā vīstošu zāļu smaržas, var laivojot vai supojot pa Gauju vai Amatu. Savukārt ceļojums pa vienu no skaistākajām Latvijas nelielajām upēm – Braslu pārsteigs ar krāšņajiem smilšakmens atsegumiem un iepriecinās ar dzidro ūdeni un dzeltenajiem lēpju ziediem.

Valmieras novadā līdzās pastāv dabas miers un radošs nemiers, atklājēju gars un pragmatisms. Šeit zaļa dzīvošana ir cieņā un nemitīgs darbīgums ceļā uz izaugsmi.

Valmieras novads lepojas, ka daļa teritorijas ir Gaujas Nacionālajā parkā un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Ceļojot pa Valmieras pusi, skatam pavērsies vairākas dabas pērles – Sietiņiezis, kas ir lielākais baltā smilšakmens atsegums Baltijā, ceturtais lielākais ezers Latvijā – Burtnieku ezers, leģendām un nostāstiem apvītais Zilaiskalns. Dodoties pa Skaņākalna dabas parku, skatam pavērsies vairāki atsegumi Salacas upes krastos. Valmieras novads ir bagāts arī ar purviem – Zilākalna pusē līdz purvam var aizmīties ar īpašiem sliežu velosipēdiem, bet purva takas ir izveidotas Oleru un Sedas purvā.

Mēdz teikt, ka Valmierā galvenā “iela” ir upe Gauja, kas caurvij visu novadu. Gar Gaujas krastiem vijas vairākas dabas takas un velomaršruti, kas atklāj fotogrāfijām cienīgas ainavas. Bet pa pašu Gauju kursē kuģītis Gaujas tramvajs, uz kura klāja kapteinis stāsta interesantus stāstus par pilsētu. Asāku izjūtu cienītājus aicinām apmeklēt Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parku un laisties pāri Gaujai četros trošu nobraucienos!

Valmierā esam īpaši parūpējušies, lai mūsu tuvākie kaimiņi igauņi šeit justos kā mājās, bet par to aicinām pārliecināties pašiem, atbraucot ciemos!

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux