NAUKŠĒNU MUIŽA

Naukšēnu muiža ir Naukšēnu ciema lepnums un ievērojama kultūrvēstures liecība. Muižas kungu māja, zirgu stallis, klēts, siernīca jeb pulksteņtornis un parks ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Ēkas no ārpuses vari aplūkot, pastaigājoties pa muižas parku. Ja vēlies vairāk izzināt muižas vēsturi, apskatīt muižas zāli, kā arī ieskatīties siernīcā un klētī, iepriekš nepieciešams pieteikt gida pakalpojumus.

Naukšēnu muiža, kas ap 1500. gadu piederēja Livonijas ordenim, tika pilnīgi izpostīta Livonijas kara laikā (1558-1583). Vēlākos gados tās īpašnieki daudzkārt mainījās, līdz 17. gs. otrajā pusē pienāca baronu Fon Grotu laiks. 19. gs. beigās Heinriha Vilhelma fon Grotes laikā Naukšēni piedzīvoja savu lielāko ekonomisko uzplaukumu, kļūstot par vienu no finansiāli visienesīgākajiem īpašumiem visā Vidzemē. Greznā divstāvu ēka pārsteidza ar savu plānojumu, ārējo apdari, greznajiem logiem un tā saucamo Šveices stila lieveni.

1919. gadā Naukšēnu muiža atkal cieta karadarbībā, kad tika izpostīts gandrīz viss pils interjers un mēbeles.

Pēc Otrā pasaules kara Naukšēnu pilī atkal skanēja bērnu un jauniešu čalas: te atradās bērnu nams, bet no 1957. gada profesionāli tehniskā skola. Pēc rekonstrukcijas (1998) te iekārtota Sociālās korekcijas izglītības iestāde, sarīkojumu zāle un naktsmītne. Visi darbi tika paveikti ar iespējami maz pārveidojumiem, saglabājot vēl palikušās vēsturiskās liecības.

Naukšēnu muižas ēkā ir arī naktsmītne, un zāles tiek piedāvātas dažādiem pasākumiem un sarīkojumiem.

Navigēt
Naukšēnu muiža, Naukšēni
GPS 57.883145, 25.447211
Kontakti
+37129293630
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux